31Ağustos

Ellerinize Dikkat Edin!

Ellerinizi sıklıkla yıkamanız için pek çok gerekçe var. Gün içinde dokunduğumuz neredeyse her şey, üzerinde pek çok mikrop barındırıyor. Bu nedenle sağlıklı bir hayata adım atmak için işe ellerden başlamak gerekiyor. Gün içinde pek çoğumuz toplu taşıma araçlarına biniyoruz.  Açıp kapattığımız kapılar, kullandığımız klavyeler de dikkat etmeniz gereken noktalardan. Tuvaletten çıkarken ellerini yıkamayan yoktur; ancak bu alışkanlık bile tek başına sağlık için yeterli olmayabilir. Ellerimizi sık sık yıkamamız gerekiyor. Tabi ki bunu takıntı haline getirmeni gerekmiyor, gün içinde belirli noktalara dikkat ederek mikroplardan korunabilirsiniz.

Ofis masanızın üzerinde duran bir elma, sizin için son derece sağlıklı bir ara öğün olabilir. Ancak araştırmalara göre elma, kavun gibi meyvelerde bitkilerin büyümesinde rol oynayan kimyasallara rastlanıyor. Meyveleri bol suyla yıkamanız bu açıdan oldukça yararlı olacaktır. Ellerinizi de antibakteriyel bir sabun yardımıyla yıkamanız gerekiyor. Gününüzün büyük bir kısmını masada ve bilgisayarda geçirdiğiniz teknoloji çağı, gün boyu birlikte vakit geçirdiğiniz klavyenizi de bir mikrop yuvası olarak gösteriyor. Klavyeniz, normalde midenizi bozmaya neden olabilecek milyonlarca bakteri barındırıyor.

Eğer ortak bilgisayarlarda çalışmanız gerekiyorsa sık sık yerinizden kalkıp ellerinizi yıkamanı gerekebilir. Alışveriş sepetlerinin tutma yerleri de mikrop yuvası açısından oldukça riskli. Bu yerler e.coli adı verilen ve hastalanmanıza yol açan bir bakteri türü bulunduruyor. Bu yüzden eve döner dönmez ellerinizi bol suyla yıkamaya ve tırnaklarınızı fırçalamaya özen gösterin. Ellerinizi sık sık antibakteriyel bir sabunla yıkamayı bir alışkanlık haline getirirseniz, vücudunuza girebilecek mikrop ve bakterilerden korunmuş olursunuz.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın