29Ağustos

Adet Düzensizliğine Dikkat!

Adet düzensizliği çoğu kadın için can sıkıcı bir sorundur. Dönem dönem ortaya çıkan ve ruh halinizi olumsuz yönde etkileyen adet düzensizliği, sürekli olarak kapınızı çaldığında bir sorun olarak algılanabilir. Kanamaların beklenen günde olmaması, adet düzensizliğinin basit ve açıklayıcı bir tanımıdır. Sık veya seyrek olarak adet kanamaları ortaya çıkabilir. 21 günden sık veya 35 günden uzun süren sıklıklar adet düzensizliği olarak adlandırılır. Eğer adet kanamalarınız sık sık, seyrek ya da şiddetli ise bir problem olup olmadığı konusunda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Adet düzensizliğinin nedenleri arasında hormonal değişiklikler rahim ve yumurtalıklarını ilgilendiren kistler, polipler, miyomlar ve enfeksiyonlar sayılabilir. Çocuk sahibi olmak isteyen bir kadın seyrek bir biçimde adet görüyorsa bu durum yumurtlama bozukluğunun bulgularından birisi olabilir.  Hastaya, muayene, hormonal tetkikler, ultrasonografi ile nedeni tespit edildikten sonra nedene yönelik tedavi uygulanmalıdır.

Adet düzensizliğinin nedeni bir enfeksiyona bağlıysa, antibiyotik tedavisi uygulamak gerekir. Genital enfeksiyonların en büyük nedeni cinsel ilişki sırasında alınan enfeksiyonlardır. Cinsel ilişki sırasında bulaşan bu enfeksiyonlar, aktif bir cinsel yaşamı olan kişilerde daha sık görülebilir ve bazen ateş, halsizlik gibi klasik bulguların yerini adet düzensizliği şeklinde görülebilir. Beslenme de adet düzensizliği ile ilgilidir. Aşırı zayıflık ve zayıf kalmak durumu ile ortaya çıkan psikolojik rahatsızlıklar olan anoneksiya gibi hastalıklar adet düzensizliği ile devam edebilir. Bu gibi durumlarda psikolojik bir tedavi görmek yararlı olacaktır.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın