29Ağustos

Kendine Zarar Veren Bir Arkadaşınız Mı Var? Dikkat!

Çeşitli yollarla kendine fiziki olarak zarar verme durumu insanlar arasında hızla yayılıyor. Bir araştırmaya göre gençlerin yüzde 43’ü kendisine zarar veren en az bir arkadaşa sahip. Eğer siz de bunlardan biriyseniz, arkadaşlarınıza yardım etmek için harekete geçebilirsiniz.  Çeşitli yollarla arkadaşlarınızın sorunlarını öğrenerek çözüm yolunda önemli bir adım atmasına yardımcı olabilirsiniz. Kendisine zarar veren bir arkadaşınız varsa ilk olarak bilmeniz gereken, kişinin kendisine zarar vermesi, bastırmak zorunda kaldığı duygusal acılarla baş etmeye çalıştığının göstergesidir.

Öncelikle sakin olmak ve onu yargılamamak yapmanız gerekenler arasında ilk sırada yer alıyor. Bu konuda mümkün olduğunca çok bilgi edinmeye çalışın ve bir uzmana danışın. Arkadaşınızla bu konuda konuşmak için çaba harcayın ve onun için endişelendiğinizin mesajını verin.  Ona, onu mutsuz eden şeyleri size anlatmasını isteyerek yardımcı olmayı deneyebilirsiniz. Bir uzmana gitmesini teklif ederek tepkilerini ölçmeye çalışabilirsiniz.

Size de bir zarar gelip gelmeyeceğini düşünerek arkadaşınızın problemini görmemezlikten gelmeyin, çünkü çoğu zaman problemi olan arkadaşınızın en çok ihtiyaç duyduğu şey sizin ilginiz olacaktır. Önemsendiğini hissetmek ona çok iyi gelebilir. Hiçbir zaman çok çabuk bir değişim beklemeyin ama hep yanında olacağınızı hissettirin. Birlikte daha eğlenceli şeyler yapabileceğiniz vakitler ayırmaya özen gösterin ama yine de kendinizi ondan tamamen sorumlu hissetmeyin. Bu ufak ama önemli yardımlarla, arkadaşınıza düşündüğünüzden çok daha büyük bir iyilik yapmış olabilirsiniz.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın