16Haziran

IE7 Kullanıcıları Ek Vergi Ödüyorlar!

Bu da oldu diyebileceğimiz bir durum daha. Kogan isimli Avusturtralyalı bir alışveriş sitesi, ilginç bir eylemde bulunmaya başladı. Bu siteden alışveriş yaparken Internet Explorer 7 (IE7) kullanan kişilerden aldıkları ürün veya ürünler için ödedikleri ücret üzerine ek olarak vergi alacaklarını açıkladılar. Hadi resmi yazılarının detaylarına da bakalım.

Kogan.com internet sitesi üzerinden hizmet veren Avustralyalı alışveriş sitesi Kogan, kogan.com/au/blog/new-internet-explorer-7-tax/ linkinde yer alan açıklamaları ile IE7 kullanıcılarını protesto ettiler. Açıklamalarında genel olarak web siteleri için IE7 uyumluluğun ne kadar zor olduğuna dikkat çekiyorlar. IE9’un bile çoktan yayında olduğu günümüzde hala eski tarayıcıların kullanılması birçok şirketi zorlayabiliyor. Çünkü özellikle büyük şirketlerin her kullanıcıya hitap etmesi açısından her tarayıcı için sitelerini optimize etmeleri ve hatasız, düzgün gözüken bir web sitesi sunmaları gerekmektedir. (Teknolojinin gelişmesi ile eski tarayıcılar normalde tamamen düzgün gözüken, düzgün işleyen web sitelerinin görünümünü veya işleyişini bozabiliyor.)

Kogan aslında özellikle bu noktaya çok dikkat çekmeye çalışıyor. Web takımlarının IE7’de sitelerini düzgün gösterebilmek için çok fazla zaman harcadıklarını belirten Kogan, bunun onlara çok büyük maddi kayba sebebi olmasa da internet ekonomisine büyük zararının olduğunu üstüne basarak söylüyor.

Sonuç olarak IE7’nin piyasada olduğu her ay için %0,1’lik bir oran belirleyerek şu anda toplam %6,8’lik bir vergi talep ediyorlar. Yani bu da demek oluyor ki önümüzdeki aylarda da bunu devam ettirirler ise her ay %0,1 daha arttıracaklar. Vergi tutarı alışveriş sırasında IE 7 tax olarak belirtiliyor. Tabi bunu ödeyerek illa IE7’den alışveriş yapanlar var mıdır bilemiyoruz. Fakat kullanıcıları daha iyi, daha yeni versiyon internet tarayıcılarına yönlendirmek için böyle farklı bir eğlem yapmaları da ilgi çekici 🙂

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın