12Ağustos

Üniversitelerin Web Dünyasındaki Sıralamaları!

İspanya kökenli bir araştırma şirketi tarafından Webometrics adı verilen bir sıralama ile Dünya’daki tüm üniversiteler; web dünyasındaki başarılarına göre sıralanıyor. İnterneti kullanma, web dünyasında yaptıkları, web siteleri gibi birçok özelliğin değerlendirildiği araştırmanın amacı üniversiteleri başarılarına göre bir sıralamaya sokmak ve web dünyasına daha çok önem vermeye teşvik etmektir. İşte 2012 sıralamasına göre sıralamada zirvedeki üniversiteler; sıralamada kendine yer bulan Türk üniversiteleri ve bu üniversitelerin sıralamaları.

Dünya sıralamasında Harvard Üniversitesi 1. sırada yer alırken; Massachusetts Teknoloji Enstitüsü 2., Stanford Üniversitesi ise 3. sırada kendine yer buldu. İlk sıralarda ABD’de yer alan üniversitelerin yoğunluğu göze çarparken; Türkiye’den sıralamada en önde yer bulan üniversite dünya çapındaki 275. sırası ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) oldu. (Dünya sıralamasında yer alan tüm üniversiteleri görebilmek için bu linki kullanabilirsiniz: Top Universities). İlk 500’de yer alan bir diğer üniversite 499. sırası ile İstanbul Teknik Üniversitesi olurken; Gazi Üniversitesi 501. sırada yer alarak ilk 500’ü kıl payı kaçırıyor. Listede yer alan diğer bazı Türk Üniversiteleri ise şu şekilde; 548. sırada: Ankara Üniversitesi, 562. sırada: Ege Üniversitesi, 611. sırada Bilkent Üniversitesi, 663. sırada Boğaziçi Üniversitesi, 677. sırada Hacettepe Üniversitesi, 738. sırada Anadolu Üniversitesi, 839. sırada: İstanbul Üniversitesi, 865. sırada İnönü Üniversitesi, 928. sırada Sabancı Üniversitesi, 966. sırada Çukurova Üniversitesi, 994. sırada ise Dokuz Eylül Üniversitesi. (Tüm Türk üniversitelerinin sıralamasını bu linkten görebilirsiniz: Rank of Universities of Turkey)

Avrupa sıralamasında ise Cambridge Üniversitesi 1. sıraya, Oxford Üniversitesi ise 2. sıraya yerleşmiş. Türk üniversiteleri arasında birinci olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi; Avrupa sıralamasında 114. sırada kendisini gösteriyor. (Avrupa üniversitelerinin sıralamasını bu linkten görebilirsiniz: Rank of Universities of Turkey Top 500 European Universities)

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın