11Ağustos

Ünlü Kleopatra Plajı İle Sedir Adası!

Muğla-Gökova-Akyaka’da tatildeydim. Burada orta ve büyük boylu gezi tekneleri ile küçük çaplı, kiralayabileceğiniz tekneleri görmeniz mümkün. Bu tekneler; güzel bir deniz turu yapmak isteyenler için gerçekten hoş bir seçenek. Her gün belirli bir güzergah için hareket eden tekneler; yaklaşık 8 saat süren gezilerinde bazı koylarda yüzme molası veriyorlar. Durduğumuz koylardan ziyade bir mola verdiğimiz sedir adasından, kleopatra plajından bahsetmek ve gözlemlerimi aktarmak istedim sizlere.

Sedir adası büyükçe bir yer, dünyaca ünlü Kleopatra plajının yanı sıra ayrıca antik yapılar da bulunmakta. Sizlere burada öğrendiklerimi ve düşüncelerimi baştan itibaren yazmak istedim. Öncelikle teknemiz iskeleye yanaştığında ilerliyoruz ve ne kadar ücret ödememiz gerektiğini öğreniyoruz. Sedir adasına giriş için 18 yaşa kadar ve 65 yaş üstünden ücret alınmıyor. Ayrıca müze kart sahibi olanlar da aynı şekilde. Fakat bunlar dışında her kişi için 10 TL ücret alınıyor. Girişimizi yaptıktan sonra hazırlanmış tahta bir yoldan hemen, heyecanla plaja gidiyoruz tabiki. Fakat her ne kadar heyecanlanmış olsam da gördüğüm manzara beni üzmüyor değil. Plajın asıl kısmının (zaten küçük bir yer) etrafı çevrilerek burası yasaklı bölge ilan edilmiş. Buranın hikayesine sonra gelelim, önce etrafa bakınıyorum. pkajın arka taraflarında şezlonglar yer alıyor. Ücretsiz olarak bu şezlonglardan faydalanabiliyorsunuz. Ayrıca tuvalet, duş gibi yerler de yakın mesafede yer almakta. Etrafı çevrilmiş olan bölgeye girişe kesinlikle izin verilmiyor. Önündeki suya giriş için iki yanından tahtadan merdivenler koyulmuş, burada terliklerinizi çıkartıp suya adım atabiliyorsunuz. Yasaklı bölgenin başında tabi bir güvenlik görevlisi. Bu görevliye sorduk nedir bunun nedeni, neden burası yasak, neden böyle diye. Dünyaca ünlü Kleopatra plajını bu kadar ünlü yapan, o çok özel kumu. İşte bu çok özel kum normalde geniş bir yer kaplar iken; gelen yerli ve yabancı turistlerin anı olması amacı ile ceplerine doldurup gizlice götürmeleri nedeni ile kum oldukça azalmış ve koruma altına alınmış. Artık bu bölgeye girişe izin verilmiyor, kuma dokundurtulmuyor. Neyse bu yasak pek hoş durmasa da plaj güzel, suyu gayet güzel. Yüzülen bölümde suyun dibinde bulunan kum oldukça faydalıymış. Herkes için cilde oldukça yararlı olduğu söyleniyor. Bu nedenle zaten giderseniz yüz dahil olmak üzere tüm vücutlarına suyun altındaki kumu alıp süren kişileri görebilirsiniz.

Oldukça güzel bir ortamı olan bu adaya, daha önce gitmediyseniz mutlaka bir ziyarette bulunmanızı tavsiye ederim. Giderken mayonuzu, güneş kreminizi; tabi bir de orada, faydalı denilen kumdan sürünmeyi unutmayın. Plaj hakkında fikir sahibi olmanız için de yukarıda ve altta yer alan fotoğrafları sizler için çektim 🙂

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın