11Ağustos

Yoksa Eurovision’a Katılmayacak Mıyız?

Bugün Hürriyet ve Milliyet gazetelerinde gördüğüm habere göre; bir sonraki sene Eurovision’a katılmamamız seçenekler arasında yerini alıyormuş. TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, yaptığı açıklamada Eurovisionu sert bir dille eleştirerek Eurovision şarkı yarışmasına katılmamayı alternatif olarak düşündüklerini açıklamış. Peki böyle bir şey mümkün mü, doğru mu, değil mi?

Eurovision; çok uzun yıllardır, her yıl düzenlenen ve dünyanın en büyük organizasyonlarından birisi. İbrahim Şahin; yaptığı açıklamada Eurovision şarkı yarışmasının, yarışmadan çok bi şova döndüğünü, birincinin önceden belli olduğunu belirterek böyle bir düşünce içerisinde bulunduklarını açıklamış. Bu düşünceye gelecek olursak; Eurovision zamanı Türkiye gündeminde gerek bizim adımıza katılacak şarkıcı veya grup olsun gerek ise diğer ülkelerden katılacak olan kişiler olsun büyük yankı uyandırıyor. Birçoğumuz oylama sisteminin kötülüğünden yakınabiliyoruz. Evet, açıkça belli olduğu gibi oylama sisteminde ciddi problemler yok değil. Çünkü bazı ülkelerin genellikle 12 puanları, 10 puanları kime gidecek her yıl belli oluyor, hiç değişmiyor. Veya tam tersi bir ülkeden hangi diğer ülkeye hiç puan çıkmaz belli olabiliyor. Neyse bunları hepimiz biliyoruz, peki eurovision’a katılmamamız mantıklı, doğru bir karar mı olur? Hayır kesinlikle olmaz! Her ne kadar komşuluk ilişkileri, siyasi ilişkiler konuşsa da; Türkiye genel olarak çok kötü sıralarda yer almıyor. Yüksek sıralarda görebildiğimiz ülkemizin, sanatçılarımızın dünya çapında tanıtımı adına bu önemli bir mecra.

Ben ülkemizdeki en büyük eksikliğin çok ünlü sanatçıların bu yarışmadan korkması olduğunu düşünüyorum. Dünyaca ünlü, megastar lakabı verilmiş Tarkan dahi 2.liği kendine layık görmediğini belirtmiş. Aynı haberde belirtilen durumda Tarkan; ancak birinci olacaksa katılacağını ikinci olmanın bile kendisine zarar vereceğini açıklamış. Başta Tarkan olmak üzere birçok dünyaca ünlü starımız bu korku ile yarışmaya katılmadığı için ya yarışacak iyi şarkıcı bulmakta zorlanıyoruz ya da bununla birlikte hiç kimsenin adını bile duymadığı kişileri bizi temsil etsin diye oraya koyuyoruz; örnek olarak tabi ki “rimirimiley” ve “karşında süper star!”.

Bu sene giden Can Bonomo’nun kötü bir seçim olduğunu düşünmediğimi belirterek; biraz daha gönderdiğimiz, bizi temsil eden kişilerin seçimlerine dikkat edilmesini gerektiğini; şarkılara iyi bir şekilde özen gösterilmesinin bir ihtiyaç olduğunu düşündüğümü söylemek istiyorum.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın