09Ağustos

Aşırı Isınmaya Karşı Bilgisayar Fanlarına Dikkat!

Gerek masaüstü olsun gerek dizüstü olsun her türlü bilgisayarımız için en önemli parçalardan birisi bu bilgisayarların fan kısımlarıdır. Bilgisayar çalışır durumda iken yaptığınız işleme göre zaman zaman içerisinde inanılmaz derecede ısı üretebilmektedir. İşte fan kısımları; oluşan bu ısıyı düşürmeye çalışan ve bununla birlikte içeride iyice ısınan havayı tazeleyen, daha soğuk havayı içeriye alan parçalardır. Peki bilgisayarlarımızda yer alan fanlar görevini ne kadar yapabiliyorlar?

Neyse tekrar başa dönelim. Dediğimiz gibi bilgisayarda yaptığımız işleme göre, eğer bilgisayarımızı çok yoran bir işlem yapıyorsak eğer fanımızın da daha iyi çalışması lazım. Aksi taktirde bilgisayarlarımızda aşırı derecede ısınma, buna bağlı bazı tehlikeler oluşabilmekte. Masaüstü bilgisayarlarda; genelde arkada bulunan fanın etrafının açık olması, biraz daha büyük bir fan yer alması sayesinde dizüstü bilgisayarlara oranla daha az bu tür şikayetler ortaya çıkar. Dizüstü bilgisayarlarımızda ise durum daha farklıdır. Hemen hemen tüm dizüstü bilgisayarlar neredeyse bu durumdan şikayetçidir. O zaman çözüme ulaşmak için önce soralım, neden dizüstü bilgisayarlarımız çabuk ısınır? Laptopların çabuk ısınmasının birçok nedeni olabilmekte. Bunlardan en çok göze çarpanı fan kısmının gövdede bulunan ve hava alması gereken deliklerden, açıklıklardan hava alamaması. Neden hava alamaz? Çünkü hava alacağı bu açıklıkların önü genellikle kapalıdır. Biraz başa dönelim, laptoplarda fan kısmı genellikle sağ veya sol yan taraftan başlayıp alt kısımda devam eden delikli kısımlardan hava almaya çalışır. Tabi üreticiler laptoplara daha zarif, hafif bir yapı oluşturabilmek adına laptopları ince olarak ürettikleri için her zaman boş durumda olan yan kenarlarda hava alabilmek için az, alt kısımda çok delik bulunur. Neticede laptopları koyduğumuz yüzey fan kısmının alt deliklerini kapattığı için yan taraftaki delikler yeterli olmazlar. Bu tip durumları önlemek adına bilgisayarların fan bölümlerinin çevresi yeterli düzeyde boş bırakılmalı, bilgisayarların özellikle yastık, yorgan gibi sıcak havayı hapseden süngerimsi yapıların doğrudan üzerine konmasından kaçınılmalıdır.

Fanların yeterli görev yapamamalarının bir diğer nedeni ise aşırı kirlenmedir. Bilgisayarlarda fanların çektiği havada tabiki tozlar, ortamdaki pislikler olabilir. Çok uzun süreye kalmadan bu pislikler, tozlar gelen hava ile birlikte fan kısmında birikerek bu kısmı doldurmaya başlar. Neticede dolmaya başlayan deliklerden yeterli hava çekilemez, içerideki hava soğutulamaz. Bu kirliliği önlemek için bilgisayar servis hizmeti veren bazı yerlerde bulunan küçük, kompresör adı verilen ve basınçlı şekilde hava üfleyen aletler ile tozun, kirin dışarı çıkması sağlanabilir. Ayrıca bir uzmana bilgisayar içi açtırılıp doğru şekilde temizliği yapılabilir.

Sonuç olarak eğer kullandığımız bilgisayarlar aşırı derecede ısınma gösteriyorsa bir sorun var demektir. Ya aşırı ısınmaya neden olan tekniksel sorunları bulup çözmeye çalışacağız ya da ısınmaya neden olan bilgisayar işlemlerini yapmaktan uzak duracağız. Ayrıca laptoplarda aşırı ısınma problemi çekenler için teknolojik malzeme satan mağazalarda laptop soğutucuları da yer almaktadır, bu tip bir ürün deneyebilirler.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın