09Ağustos

Blu-Ray Nedir?

Teknolojinin gelişimi ile birlikte; bilgisayarlarımızda bulundurduğumuz, kullandığımız verilerin, dosyaların boyutları da inanılmaz bir hızla artıyor. Belki bir çoğumuz hatırlar, daha çok olmadı, kullandığımız disketleri; masaüstü bilgisayarlarımızda özel girişleri olan ve 1,44 mb boyutundaki hafızalar..

Dosyalarımızın, resimlerimizin, videolarımızın, filmlerimizin kalitesi arttıkça; kullanılan teknoloji fazlalaştıkça boyutları büyüyor bu dosyaları depolayacağımız, bir yerden başka yere taşıyacağımız cihazlarımız, disklerimiz yetmez oluyor. Bu amaçla geliştirilen CD ve DVD gibi disklerin bir gelişmiş ürünü olan Blu-Ray Disk teknolojisini tanıyacağız.

CD, DVD ve Blu-Ray gibi disklerde veriler, disk yüzeyine bir ışın yardımı ile yazılarak depolanır. CD’lerde kızıl ötesi ışınlar, DVD’lerde kırmızı lazer kullanılırken; Blu-Ray teknolojisinde dalga boyu daha küçük olan mavi lazer kullanılmaktadır. Daha küçük alana veri yazabilen, daha hassas olan bu lazer sayesinde aynı boyuttaki CD, DVD disklerine göre Blu-Ray disklerde az alana çok veri yazılabilmekte, okunabilmektedir. Bunu en iyi anlayabileceğimiz yer depolayabildikleri alanlardır. CD’ler 700 MB, DVD’ler 4,7 GB alana sahipken Blu-ray Diskler 25 GB depolama alanına sahiptirler. Aşağıdaki resimde de yazılış mantığını yaklaşık olarak anlayabilirsiniz.

Nasıl CD’leri çalıştıran eski bazı bilgisayarlar DVD’leri çalıştırmıyordu; Blu-Ray’ler de aynı şekilde. Yani bir Blu-Ray Disk’i bilgisayarınızda çalıştırabilmek için bilgisayarınızın bu diskleri destekler özellikte olması gerekmektedir. Yeni bilgisayar alırken Blu-Ray olup olmadığına da dikkat edebilirsiniz.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın