08Ağustos

Reflüye Veda Edin!

Günümüzde her beş kişiden birinde görülen reflü, en yaygın yemek borusu ve mide hastalığı olarak bilinmektedir. Mide içerisinde bulunan asit ve safranın yemek borusuna kaçması olarak bilinen reflü, ciddi bir sağlık sorunudur. Göğüs kafesine doğru yayılan ağrı, mide üst kesiminde yanma, ekşime gibi belirtilerle ortaya çıkan hastalığın tedavisinde, öncelikle ilaçlar kullanılıyor. İlaç tedavisinin etkili olmadığı zamanlarda ise, cerrahi yöntemler kullanılıyor. Bu cerrahi yöntemlerin en yaygın olanı laparoskopik yöntemdir. Yaşam kalitesini bozucu etkilerin görüldüğü durumlarda, ilaç tedavisine rağmen reflü şikayeti devam ediyorsa bu yöntemi tercih etmek, doğru bir tercih olacaktır.

Laparoskopik yöntem, genel anestezi altında karın kesilmeden yapılmaktadır. Bu işlemin uygulandığı hastalar, 4-5 gün içerisinde normal yaşantılarına dönmektedirler. Özellikle asit düşürücü ilaçlar aldığından şikayetleri kaybolan hastalarda bu yöntem oldukça etkilidir. Operasyondan sonra, hastalarda sosyal yaşam tedbirleri olarak, diyet kısıtlamaları ve ilaç kullanımı ortadan kalkar.

Laparoskopik tedavinin yapılmasından sonra, reflü sorununun tekrarlaması %5’den daha düşük ihtimaldedir. Şikayetleri nedeniyle ameliyattan sonra asit düşürücü ilaç kullanan hastaların büyük kısmında aslında reflü yoktur. Bu hastalar, sindirimlerini rahatlatmak amacıyla bu tür ilaçları kullanırlar. Reflü tedavisinde, cerrahi uygulamaların dışında slikon enjeksiyonu ve yakma gibi yöntemler de uygulanmaktadır. Bu tür yöntemler üzerinde yapılan çalışmalar henüz tamamlanmadığından henüz deneysel süreçte bulunmaktadırlar. Erken dönemde uygulanan bu uygulamalarda başarı oranı %50’dir. Uzun dönemde ise başarı oranı belli olmadığı için doktorlar tarafından önerilmemektedir.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın