02Ağustos

Arı Sokması Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Arı sokması, özellikle yaz aylarında başımıza gelebilecek kötü olaylardan birisi. Arı sokması acılı ve rahatsızlık verici bir durum yatarsa da neyse ki genellikle hayati tehlikelere yol açmamaktadır. Hiçbir zaman başımıza ufak – büyük bir problem gelmesini istemeyiz fakat yine de yapılabilecek bazı basit şeylerin aklımızın bir köşesinde bulunmasında fayda var.

Arı Sokmasında Neler Görülür?

Arı sokması, bünyeye ve duruma göre değişse de yüksek ağrıya neden olabilmektedir. Arının soktuğu bölgeye iğnesi ile verdiği zehir küçük çaplı bir reaksiyona neden olabilir. Ağrının yanında kabarıklık, kızarıklık, şişme ve kaşıntıya yol açabilir. Arı sokmasına karşı alerjisi olan kişilerde ciddi durumlar oluşabilmektedir.

Arı Sokmasından Sonra Neler Yapılmalıdır?

Arı sokmalarına karşı alerjisi olduğu bilinen, önceden eğer bir arı soktuğunda ciddi durumlarla karşılaşılan kişiler hemen doktora götürülmelidir. Ayrıca aynı zamanda birden fazla arı sokması ile karşılaşıldı ise veya arı; ağız, dil, burun, boyun gibi bölgelerden birinden ısırdıysa yine bir doktora görünülmelidir.

Bu gibi durumlar dışında bir bal arısı sokması ile karşı karşıya isek yapabileceğimiz bazı basit yöntemler de var. Bal arısı soktuğunda iğnesini deri üzerinde bırakır, öncelikle çıkartmanız gerekir. Bu iğneyi tırnağınız ile çıkartabilirsiniz. Ayrıca ağrıyı azaltması için arının soktuğu bölgeye buz veya soğuk su ile soğuk uygulaması da yapılabilir. Buzu direk deriyle temas ettirmek yerine bir tülbent veya poşet yardımı ile koyabilirsiniz. Basit ısırıklara karşı antialerjik yapı gösteren krem veya jeller tercih edilebilir.

Basit reaksiyonda bu gibi birkaç yöntem tercih edilebilir. Bunlar dışında her zaman bir hekime, aile doktorumuza başvurmanızda fayda olacaktır.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın