02Ağustos

Aramalarınızı Sizin Yerinize Takip Etsin: Google Alerts

Google, birçok servis ile farklı alanlara yöneliyor, kullanıcılarına çeşitli hizmetler ve kolaylıklar sağlıyor. Bu servislerden çok fazla öne çıkanlar da var bazen gerilerde kalanlar da. Bu yazımızda sizlere işte biraz geride kalmış bir servisten Google Alerts’ten bahsedeceğiz.

İnternette bir şey arayacağımız zaman ilk önce tabiki Google’a yöneliriz. “Arama motoru” olarak başka siteler olsa da internetle olan en büyük bağımız genelde Google’dır. Google’da sürekli bir şeyler ararız; bazen örneğin bir futbol takımını, bir ünlü kişiyi, bir web sitesini devamlı takip ederiz. İşte bu takibi basit ve güzel bir şekilde bizim yerimize Google Alerts yapıyor. Google Alerts linkinden ulaşabileceğiniz serviste “Arama sorgusu:” yazan kutucuğa takip edilmesini istediğiniz kelime veya kelime grubunu yazıyoruz. Tırnak içinde yazdığımız kelimeler tam olarak aranırken tırnak içinde değil, direk yazarsak benzer, alakalı sonuçlar da karşımıza çıkacaktır.  Diğer ayarlamaları da isteğimize göre yaptıktan sonra ALERT OLUŞTUR butonunu kullanıyoruz. Tüm oluşturduğumuz Alert’lerimizi panelimizde görebilecek ve düzenleyebileceğiz.

Google’ın bu Alerts servisi sayesinde Google sürekli aramalarınızı sizin yerinize takip edebiliyor. Örneğin bir ünlü, bir web sitesi hakkındaki son gelişmeleri anında öğrenebiliyorsunuz. Biraz da alışkanlık meselesi olarak görülebilir belki ama yine de alıştıktan sonra gayet kullanışlı bir servis olarak göreceğimize inanıyorum.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. tam amacını anlamadım bunun

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın