29Temmuz

Kramp Nedir? Kramp Sırasında Neler Yapılmalıdır?

Vücudumuzun her yanı kaslarla kaplıdır. Bazı kaslarda veya kas demetlerinde bir anda, istemsiz olarak, duruma göre kısa veya uzun süreli olarak  ortaya çıkan kasılmalara kramp adı verilmektedir. Kramp sırasında kasılan kas, gevşeyememektedir, kasılı şekilde kalmaktadır. Kas krampları, kişilerde oldukça fazla acı hissine sebep olur. Kramp oluşan bölgedeki hareket yeteneği duruma göre tamamen kaybedilebilmektedir.

Kramp giren bölgeye genellikle uygulanan; kasların uyarılması amaçlanan; germe, iğne batırma, kıl çekme gibi yöntemler kesinlikle uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Bunun yerine krampı giderecek, kasları rahatlatacak şekilde hafif masaj uygulaması, kramp aksine hafif kuvvet uygulanması tercih edilebilir.

Denizde ve Havuzda Giren Kramplar!

Tabi yaz da geldi, artık denizlere ve havuzlara gidiyoruz; kramplar ile bu tür ortamlarda da sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bu gibi ortamlarda kramplar, kas hareketini engellediği ve acı verdiği için tehlikeli sonuçlara neden olabilmektedir. Bu nedenle yalnız bir şekilde denizlerde derin yerlere gitmek tercih edilmemelidir. Deniz veya havuzda bir kasımıza kramp girdiği sırada önemli olan öncelikle sakin olmaktır. Örneğin eğer ayağımıza kramp girdiysek, mümkünse diğer ayağımız yardımı ile güvenli şekilde karaya, su dışına çıkmaya çalışmalıyız. Eğer yanımızdaki bir kişiye kramp girdiyse bu kişi de aynı şekilde karaya doğru çekilmelidir. Hemen karaya çıkacak şekilde değilsek, örneğin kramplı ayağımıza diğer ayağımız yardımı ile ovma uygulayabiliriz.

Nasıl Engellenir?

Özellikle yaz aylarında vücudun yüksek miktarda su kaybetmesinden ötürü sıvı alımına dikkat etmeliyiz. Su, mevye suyu, ayran benzeri sıvılar bolca tüketilmelidir. Fakat vücuda alınan alkol, kramp riskini arttırdığı için alkol aldıktan sonra suya girilmemelidir.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın

*