24Temmuz

Amelia Earhart Kimdir?

Google’ın, doğumunun üzerinden 115 yıl geçen ve bu doğum gününde unutmadığı Amelia Earhart’ı biz de merak ettik ve araştırdık. Google; bazı özel olarak belirlediği günlerde hazırladığı, Google logosu yerine koyduğu Doodle ismi verilen logolarla özel kişileri ve özel tarihleri unutmuyor, milyonlarca ziyaretçisine de unutturmuyor, bilgilendiriyor. 24 Temmuz 2012 Salı gününe de konu olan kişi: Amelia Earhart. Google’ın, doğumunun üzerinden 115 yıl geçen ve bu doğum gününde unutmadığı Amelia Earhart’ı biz de merak ettik ve araştırdık. Peki, bakalım kimmiş bu bayan?

Amelia Earhart, 24 Temmuz 1897 tarihinde ABD’de Kansas eyaletinde doğdu. Aldığı bir karar ile birlikte 1. Dünya Savaşı sırasında hemşirelik eğitimi alarak, askeri hemşirelik yaptı. Amelia Earhart, yaptığı bir uçak gezisinin ardından uçuşa oldukça meraklı hale geldi. Aldığı eğitimden sonra zaman zaman uçuşlar yapan Earhart, daha çok, 1932 yılında Atlas Okyanusu’nu tek başına uçakla geçerek bunu gerçekleştiren ilk kadın ünvanını alması ile tanınıyor.

2 Temmuz 1937 yılında bir uçuş esnasındayken Amelia Earhart ile iletişim bir anda koptu. Bu tarihte gizemli bir şekilde kaybolan Amelia Earhart’ın ardından oldukça büyük aramalar gerçekleştirilse de ne kendisine ne de uçağına dair bir iz bulunamadı. Kayboluşu ile ilgili çeşitli rivayetler yer alsa da bu olay hala gizemini korumaktadır.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın