22Temmuz

Tiroid Hastalıkları ve Belirtileri

Tiroid bezinin fazla çalışması halinde hipertiroidizim hastalığı görülür. T3 ve T4 hormonların çok miktarda kana salınması sonucunda, hipertiroidizm hastalığının yanı sıra toksik guatr ya da zehirli guatr gibi hastalıklara da sebep olabilmektedir.

Bu hastalıklarda görülen başlıca belirtiler, sinirlilik hali, ellerde titremeler, çarpıntı durumu, kaslarda zayıflama ve çabuk yorulma, diyet yapmadan kilo kaybı, saçlarda dökülme, artan bağırsak hareketleri ve bazı zamanlarda ishal, deride incelmelerle beraber tırnakta kırılmalar görülebilmektedir. Yaşlı hastalarda ise, uygulanan tedaviye karşı kalp yetmezliği görülebilir. Vücudun bağışıklık sisteminde oluşan etkilerden dolayı, tiroid bezinin aşırı uyarılmasının sonucunda Graves ve Basedow hastalıklığı adı verilen hastalık görülür. Bu hastalıklar otoimmün hastalığı olup, bulgular genellikle gözde bulunmaktadır. Bu hastalık türünde, göz kürelerinin öne doğru fırlar; gözde ağrı ve kızarıklıklar görülürken, göz kapakları arasında açıklık görülebilir. Eğer tedavi edilmezse bu hastalık türü, körlüğe kadar ilerleyebilir.  Vücut kontolünden çıkıp, tiroid bezinde meydana gelen nodül ise toksik nodüler guatr hastalığına sebep olabilir. Bu hastalığın sebebi ise özellikle yaşlı insanlarda fazla iyot alınması durumunda gerçekleşir.

Tiroid bezlerinde kısa bir süre içerisinde gözle görülebilir farklılıklar tespit edilebilir. Bu durumlardan ilki; tiroitte oluşan nodül içinde kanama olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Fark edilen bu nodül, önceden tespit edilmeyen nodül de olabilir. İkici durum ise, grip olunması durumunda takip edilinilen dönemde fark edilebilir. Tiroit kimi zaman tek taraflı kimi zaman da çift taraflı olarak şişmiş olabilir. Bu iki hastalık halinde de en çok şikayet, genellikle boyun bölgesinde ve tiroitlerin olduğu bölgelerden gelmektedir. Buradan gelen şikayet ise genelde şiddetli olan ağrılardır. Buna benzer bir şikayetiniz olduğu andan itibaren mutlaka hekimenize başvurmalısınız. Çünkü hastalığın tanısı kolay konulabildiği gibi tedavisi de türüne göre oldukça basittir.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın