22Temmuz

Romatizma Hastalığı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Romatizma adı, kemik, eklem, eklemin etrafındaki dokular, sinir köklerini etkileyen hastalıklarının genel adı olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle kas ve eklemlerde meydana gelen ağrılı hastalıklara denir. Nedenleri hala araştırılan hastalıkta, hastalığı artıran etkenler; genetik faktörlerin yanı sıra, cinsiyet, yaş, kilo (obezite), iltihaplar, bilinçsizce kullanılan ilaçlar ve buna benzer etkenlerdir.

Romatizma hastalığı özellikle eklem bölgelerinde görüldüğü için belirtilerde bu bölgelerde belirti gösterir. Başta bel, sırt ve kalçalarda ağrı hissedilirken,  ayrıca eklemleri hareket ettirirken de zorlanma görülür. Halsizlik, yorgunluk, şekil bozuklukları ve kalp sorunları romatizma hastalığında görülen diğer belirtilerdendir. Kişi fazla hareket edemez, uzun süre hareketsiz kaldığında ağrılar artmaktadır. Özellikle, sabahları uyanıldığı zamanda, bu kişiler kalkarken büyük zorluk çekebilirler. Ayrıca eklem bölgelerinde şişliğin görüldüğü de tespit edilmiştir.

Romatizma hastalığı temel olarak ikiye ayrılmaktadır: iltihaplı romatizma ve iltihapsız romatizma. Ayrıca hastalığın görüldüğü bölgeye göre de: yumuşak doku romatizması, iç organlarda romatizma ve eklem romatizması şeklinde ayrılabilmektedir.

Her hastalığın temel tedavi şeklinde de olduğu gibi bu hastalıkta da erken tanı ve teşhis çok önemlidir. Fakat bu hastalığı erken teşhis edebilmek oldukça zordur. Bir romotoloğun gözlemi altında, hastanın gelişim süresi incelenirse, bu gidişata göre hastalık evresi hakkında karara varılabilir. Bu kararın doğruluğunda, hastalığın her evresinde farklı belirtilerin olması yarar göstermektedir. Bu yarar durumunun tam anlaşılamadığı durumlarda mevcuttur. Bu yüzden teşhis ve tanının gerçekleştirilemediği durumlarda da ortaya çıkmaktadır. Romatizma hastalığında, tedavi uygulandığı andan itibaren hemen iyi sonuca varılamaz. Romatizma hastalarını uzun süreli tedavi süreci beklemektedir. Bu tedavi sürecinde ise mutlaka verilen ilaçlar ve uygulanan tedavi, uzman hekim kontrolü altında olmalıdır.  Bunlara ek olarak, termal kaplıcalar da yine hastaların yararına olan yerlerdir.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın