21Temmuz

Resimlerinizi Boyutlandırın: High Quality Photo Resizer

High Quality Photo Resizer, bilgisayarınızda oldukça işinize yarayabilecek programlardan bir tanesi. Mesela fotoğraf makinamızla çektiğimiz fotoğraflar en-boy olarak oldukça yüksek piksellerde olabilir. Veya web sitemize ekleyeceğimiz bir resim de aynı şekilde sayfaya sığmıyor olabilir. Resmin boyutunun büyük olması her ne kadar görüntü kalitesini arttırsa da, görüntü kalitesinin artması resmin kapladığı büyüklüğü de arttırır. Yani kb veya mb cinsinden bilgisayarda yer kaplar. Hele bir de bilgisayarınızda çok yeriniz yok ve çok fazla fotoğrafınız var ise. Veya örneğin web sitenize eklediğiniz resim sığmasa da kodlar ile oynayıp küçültebilirsiniz fakat yüksek boyutlu resimler bulunduğu sayfanın açılış hızını da azaltır. Birkaç örnek ile açıklamaya çalışsam da kısacası her ne sebeple olursa olsun eğer bilgisayarınızda yer alan bir resmi en-boy yönünden boyutlandırmak istiyorsanız bu program tam size göre.

High Quality Photo Resizer adlı bu programı bilgisayarınıza indirebilmek için http://www.naturpic.com/resizer/index.html adresine girebilirsiniz. Boyutu oldukça küçük olan programı bu adresten indirdikten sonra bilgisayarımıza kurulum işlemini gerçekleştiriyoruz. Bu program ile aynı anda bir veya daha fazla resmi boyutlandırabilirsiniz. Boyutlandırırken dilerseniz sadece en ve boy girerek istediğiniz ölçüye getirmesini isteyebilir veya yine en ve boy girerek boyutlandırmasını fakat en-boy oranını korumasını da ayarlayabilirsiniz. Ayrıca %lik olarak küçültme ayarı da mevcut.

Boyutlandırma sırasında resim formatını da belirleyebiliyorsunuz. JPG, PNG, GIF gibi formatların yanısıra; BMP, TGA, TIF, WMF, EMF formatlarına da dönüşüm imkanı veriyor. Ayrıca JPG resim formatına dönüştürmek istediğiniz resimler için kalite ayarı da yapabiliyorsunuz.

Boyut belirledikten sonra bir diğer avantajı ise birçok efekt seçeneğinden birini de dilerseniz seçebilmeniz. Oldukça hızlı ve kolay bir şekilde boyutlandırma işlemini tamamlayabiliyorsunuz.

Tek sorunu, transparan kısımları olan grafikleri boyutlandırırken bu kısımları doldurması. Fakat onun dışında şeffaf kısımları olmayan resimler için ideal, oldukça hızlı.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
    • kayhan
    • 27 Ağustos 2012

    bu tür yararlı programlar çok iyi

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın