20Temmuz

Hotmail’de Spam Mailleri Kökten Engelleyin!

Hepimiz öyle veya böyle bir hatta genellikle birden fazla mail adresine sahibiz. Yandex, Google, Yahoo, Mynet gibi servislerin sağladı mail hizmetlerinin yanı sıra en çok kullanılan mail servislerinden biri de Microsoft’un Hotmail’i. Hotmail, her ne kadar istenmeyen e-postaları engellemeye çalışıp bu şekilde olduğunu düşündüğü mailleri “Gereksiz” adlı posta kutusuna depolayarak diğer maillerden ayırmaya çalışsa da;bu gereksiz adlı posta kutusunun da böyle maillerle işgal edilmesini istemiyor olabiliriz, spam mailler bu filtreye takılmayabiliyor, gelen kutumuzda sürekli rahatsız edici bu maillerle karşılaşmak istemiyor olabiliriz. İşte kökten spam mail gönderimlerini hotmail aracılığı ile önleyeceğiz.

Genellikle internet ortamına öyle veya böyle açık bir şekilde verdiğiniz mail adresleriniz bazı yazılımlar tarafından tooplanarak spam mail listelerine ekleniyor. Genellikle reklam amaçlı olarak, sürekli bu listedeki kişilere toplu mail gönderimleri yapılıyor. İşte bu noktada aşağıda verdiğimiz yolu izleyerek veya verdiğimiz direk Engellenen Gönderenler linkine tıklayarak çözümü yapacağımız sayfaya ulaşabilirsiniz:

Seçenekler => Güvenli ve engellenen gönderenler => Engellenen Gönderenler

Engellenen Gönderenler kısmında “Engellenen e-posta adresi veya etki alanı:” başlığı altındaki bir satır kutucuk var. Bu kutucuktan bize spam mailler gönderen, maillerini bize ulaşmadan engellemek istediğimiz mail adreslerini veya bu mail adreslerinin etki alanlarını engelleyeceğiz. Nasıl yapacağız, nelere dikkat etmeliyiz?

1- Bize spam maili gönderen adres, herkesin sahip olabileceği ücretsiz mail hizmeti sağlayan bir servise ait ise; yani @hotmail.com, @windowslive.com, @gmail.com gibi bir uzantıya sahip “spammail@hotmail.com” şeklinde bir yapıda ise yer alan kutucuğa tam mail adresini yazıyoruz ve “Listeye ekle > >” butonunu kullanıyoruz. Artık bu mail adresinden size asla mail gelmeyecektir.

2- Eğer size mail gönderen e-posta adresi özel bir siteye ait ise, yani @’den sonra özel bir site adı geliyor ise bu siteye ait açılan veya ileride açılabilecek tüm mail adreslerini de engellemek mümkün. Örneğin spam@spammail.com şeklinde bir mail adresinden rahatsız oluyorsanız eğer dilerseniz kutucuğa sadece @spammail.com yazıp “Listeye ekle > >” butonuna bastığımız zaman artık @spammail.com uzantılı tüm mail adreslerini engellemiş olacağız.

Bu anlattığımız yöntem ile artık hotmailde rahatsız olduğunuz tüm mail adreslerini engelleyebilir, gereksiz postalardan kurtulabilirsiniz.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  • Nur
  • 31 Ocak 2014

  Merhaba,
  Hotmailde engellenenler kısmına email adresini yazmak zorundasınız ama bazı siteler her defasında farklı adres üretip otomatik mail atıyorlar. Sadece isim engelleme seçeneği var mı?
  Teşekkürler

  • Merhabalar,
   İsim engelleme yok zaten isim engelleme konusu sıkıntı da çıkartabilirdi ancak örneğin @hotmail.com @gmail.com dışında özel bir mail adresinden geliyorsa örneğin baş kısmı değiştirilip sürekli @örnekmail.com gibi bir uzantıdan geliyorsa sadece bu uzantıyı yazıp da engelleme yapabilirsiniz.

 1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın