20Temmuz

Üniversite Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Tam da üniversite tercih döneminin arifesindeyiz ve herkeste bölüm ve üniversite seçim telaşı var. Biz de bu tercih zamanından önce ve tercih zamanlarında mutlaka yapmamız gerekenleri, asla unutmamamız gerekenleri sizler için sıraladık. Alınan puanların, sıralamanın etkilerine değinmeyeceğiz, bunun yerine daha genel noktalara dikkat çekeceğiz. Fakat ilk olarak söylemek istediğim bu dönem için bolca araştırma yapmak en önemli kısım. Artık birçoğumuzun evinde internet bulunuyor veya internet kafe gibi yerlerden internete erişim imkanı var. İnterneti çok iyi bir şekilde kullanarak her türlü araştırmayı yapabiliriz.

İşte sizler için derlediğimiz bazı maddeler:

  • İstediğimiz, seçmeyi düşündüğümüz bölümler hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalıyız. Bu bölüm, hangi üniversitelerde yer alıyor, mezunları ne iş yapar, iş olanakları zengin mi, iş bulma durumu kolay mı gibi birçok yönden bölümleri değerlendirmeliyiz.
  • Seçeceğimiz üniversite de bölüm seçimi kadar önemlidir. Üniversiteleri de sağladığı olanaklar, başarıları, eğitim seviyesi, eğitim dili (Türkçe mi, ingilizce mi hangi dilde eğitim veriyor olduğu) gibi birçok yönden değerlendirmek lazım. Hatta bulunduğu şehre kadar eğitim durumunu etkileyen faktörler oldukça fazla.
  • Belirlediğimiz üniversiteleri önceden gidip görmek oldukça tavsiye ediliyor. Yıllarınızın geçeceği üniversite ortamını, kampüsünü önceden görmek, tanımak lazım. Ayrıca özel üniversiteler web sitelerinde veya gazetelerde verdikleri ilanlardan duyurdukları belirli zamanlarda üniversite tanıtım günleri gerçekleştirebiliyorlar.
  • Özel üniversitelerin bölümleri %100, %50, %25 gibi oranlarda burslu olarak ayrılabiliyor. Bu burs imkanlarını iyi değerlendirmekte fayda var. Bunların yanı sıra bazı özel üniversiteler, başarısızlık benzeri durumlarda burs kesme yoluna gidebiliyor. Bu şartlar çok iyi incelenmelidir.
  • ÖSYM kılavuzunu çok incelemek gerekiyor. Üniversiteler hakkında oldukça fazla bilgi yer almasının yanı sıra ek bilgiler de bulunuyor. Örneğin özel üniversitelerin ek burs olanakları bu kılavuzda yer alıyor.

Seçilen bölüm ve üniversite oldukça önemli. Daha üniversiteye başlamanın ilk haftasında, ayında bile üniversiteye çok fazla soğuyanlar, okulu bırakmak isteyenler olmakta. Yanlış seçimin bize sene kaybı getirmemesi için iyi düşünmeli, sınav temposunda çalışma kısmından kurtulsak da son bir gayret ile bu tempoya tercih kısmı ile de devam etmeli, iyi düşünmeli, iyi araştırmalıyız.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın