18Temmuz

Sırt Ağrısı Neyden Kaynaklanır? Nasıl Önlenebilir?

Omurgamızın 12 omur denilen, tam orta bölgesinde bulunan yerine sırt adı verilir. Bu bölgede, akciğer hastalıkları, karaciğer hastalıkları, osteoporoz, juvenil kifoz  (kamburluk), iltihaplı romatizmalar ve çökme kırıkları sonucunda ağrılar oluşur.

Stresli koşullar altında, kas ağrısı ve sırt ağrısı birbirine girmektedir. Stres anında kişinin sırt bölgesindeki kaslar ve sinirler iyice gerilip esnekliğini kaybetmektedir. Boyundan itibaren kendisini belli eden sırt ağrıları, fıtık ve kireçlenmeler sonucunda da ortaya çıkmaktadır. Sırt ağrısına sahip olan kişiler başta belirttiğimiz hastalıklara sahip olan insanlar dışında, masa başı iş sahiplerinde, terzilerde, şöforlerde, berberlerde kısacası çalışmalarından dolayı vücudu aynı şekilde kalmak zorunda olan meslek gruplarında çok sık rastlanır. Bunlara ek olarak genetik faktörlerde yine bu ağrıların oluşmasında etkilidir.

Genel olarak tedavisi, romatizma için kullanılan ilaçlar, pomatlar, ağrı kesici ve antibiyotiklerle yapılmaktadır. Ayrıca kişiye özel verilen boyun ve bel egzersizleri ile fiziksel olarak tedaviye katkı sağlanır. Bunun dışında ağrı bölgeleri tespit edilerek kimi zaman o bölge yakılır, kimi zamanda dondurulur ya da cerrahi müdehale uygulanır. Tıbbi tedavinin yanı sıra alternatif tedavisi de mevcut olan ağrı durumunda, çörekotu ve papatya kaynatılıp, nemli bir bezle ağrıyan bölgeye uygulanabilir. Lahana, karabiber, bal, mısır püskülü, ceviz de yine kaynatılıp, suyu ile masaj yapılabilir. Bu alternatif tıp yöntemlerinde, aşırıya kaçılmadığı sürece hiçbir zararı yoktur.

Sırt ağrısına yakalanmamak için önlem almakta mümkündür. Dik oturup, dik yürürken; asla vücudu uzun süre aynı şekilde tutmamak gerekir. Özellikle bayanlarda, topuklu ayakkabıyı fazla tercih etmemek: topuklu ayakkabı giyinildiği zaman, vücudun ağırlık merkezi değiştiği için sırt bunu dengelemeye çalışırken, kaslar ve omurlar gerilecektir. Stresli koşullardan uzak durmak ise vücudun gerilmesini engelleyecektir. Son olarakta uygulanabilecek yöntem ise düzenli olarak egzersiz yapmaktır.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın