18Temmuz

Aşırı Terleme (Hiperhidrozis) Hastalığı

Terleme, vücut sıcaklığının sıcaklık soğukluk kavramları arasında dengenin sağlanabilmesi için ortaya çıkan fizyolojik bir tepkidir. Heyecan, stres, aşırı hızlı hareket etme gibi durumlarda terlemede artma meydana gelebilir. Otonom sinir sistemiyle istemsiz olarak, somatik sinir sistemiyle istemli hareketler sonucunda oluşan terleme; ter olması gerekenden fazla miktarda olduğu zaman Hiperhidrozis olarak adlandırılan hastalık ortaya çıkar.

İnsanların hemen hemen %1’inde görülen hastalıkta, birkaç sebep dışında asıl sebebi henüz bulunamamıştır. Genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkıp, tedavi edilmezse kimi zaman sürekli kimi zaman da belli aralıklarla ortaya çıkar. Menopoz, diyabet, şişmanlık, hipertiroidi gibi hastalıkların belirtileri olarak da ortaya çıkmaktadır. Aşırı terleme normalde insan sağlığı tehdit etmemesine rağmen, genelde kişilerin sosyal hayatı, iş hayatı, öğrenim hayatı gibi çeşitli dönemlerinde aşırı rahatsız etmesinden ötürü tedavi yoluna gidilebilir.

Bu hastalıktan şikâyetçi olmanız durumunda önce pratisyen hekime başvurmalısınız. Pratisyen hekimin yönlendirmesi sonucunda dermatoloji uzmanına gitmeniz halinde tedavi yöntemi için sprey ve pomadlar önerilir. Belirli bir sebebi tespit edilemeyen hastalar için ilaç tedavileri,  iyonoforez, botox enjeksiyonu, cerrahi tedavi uygulanabilir. Terleme önleyici merhem ve spreyler en basit tedavi şekli olup, burada en çok kullanılan Aluminum chlorideli ajanlarıdır. İyonoforez tedavisinde, el ve ayaklar elektrik sölüsyonu ve metal plaka bulunan bir küvete konur. Düşük bir elektrik akımıyla iyon kanalları geçici olarak kapatılarak, terlemenin önüne geçilmiş olur. Cerrahi tedavi genellikle koltuk altı terlemelerinde kullanılır. Endoskopik Torakal Sempatektomi ile ile kalıcı çözüm sağlanmış olur. Bu tedavi yöntemiyle fazla terlemeye sebep olan sempatik sinirlerin kesilmesi veya çıkarılmasıdır. Bu ameliyatın ise felç olmak, his veya refleks kaybı gibi riskleri yoktur.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın