17Temmuz

Parkinson Hastalığı Nedir?

Sinir sisteminde bozulmayla meydana gelen, beynin alt tarafında gir cevher diye adlandırılan çekirdeklerin bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. 1817’de titremeli felç olarak ortaya atılmıştır. Tedavisi olmayan ve iyileşme olanağı bulunmayan bu hastalıkta, toplumda görülme ihtimali bin kişide birdir. Esas bozukluğu, denge ve koordineli hareketi sağlayan beynin bölümünde gerçekleşir. Sebebi belli olan Parkinson Sendromlarında bazı ilaçları kullanımı sonucu, ailevi sebeplerle, geçirilmiş beyin enfeksiyonlarıyla, kandaki kırmızı hücrelerin aşırı artması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Temelinde titreme, hareketlerin yavaşlaması ve sertlik şeklinde başlayan hastalıkta, ilk olarak gözlenen olay titremeyle ortaya çıkmaktadır. İlk başta tek elde ortaya çıkan hastalık, ardından aynı tarafın bacağında ortaya çıkmaktadır. Bilinç açıkken, uyanıkken titreme aktif iken; uyku halinde bu titreme durumu ortadan kalkmaktadır. Gerek kasları kontrol konusunda, gerekse yürüme faaliyetinde bulunurken hasta giderek güçsüz bir konuma gelmektedir. Çok tek düze, jest ve mimik katmadan, duygu veremeden konuşmaları bulunan hastalarda, ciltlerinde yağlanma görülürken; istemsiz bir şekilde kelimelerin son hecesini tekrar etme durumu da gözlenir. Parkinson Hastalığı’na yakalanan kişilerin ise %40’ında bunama görülür. Ayrıca, diğer dikkat çeken özelliklerden biri de gözlerin yukarıya bakar vaziyette sabit kalmasıdır.

Hastalık konusunda tedavi ile tam bir sonuç elde edilemese de, birkaç tedavi şekli mevcut bulunmaktadır. ilk olarak, kas faaliyetlerini aktif tutabilmek için yaptırılan fiziksel ve zihinsel aktivitelerdir. Bu sayede kişinin depresyona girme ihtimali de yok edilmiş olur. İkinci tedavi şeklinde, hastada hasar gören bölgenin, alkol veya elektrik ile tahrip etmeyi sağlayan cerrahi operasyondur. Bu yöntemle titreme ortadan kalkarken, somut bir iyileşme gerçekleşmez. Son olarak kullanılan, esas olarak kullanılan tedavi ise ilaçla tedavidir. Bu ilaç sayesinde hormonal denge sağlanmaya çalışılır.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın