17Temmuz

KOAH Nedir? Nasıl Oluşur?

Sağlık Bakanlığı’nın halkın dikkatini çekmeye çalıştığı hastalıklardan biri de KOAH. Tam açılımı “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı” olan, halk arasında ‘kronik bronşit’ olarak adlandırılan hastalık, temelinde akciğerde bulunan hava yollarının daralması yüzünden,  kişi soluk alıp verirken zorlanır ve hırıltılı bir nefes alış verişi ortaya çıkar. Pek dikkat çekmese de dünya genelinde yaklaşık 2.500.000 insan bu hastalık yüzünden ölmektedir ve son günlerde bu hastalık oranının yaklaşık olarak %163 civarındaki artışı, Sağlık Bakanlığı’nın çalışmalarını bir hayli doğrular nitelikte.

Çalışma sırasında istenilmeden teneffüs edilen gazlar, sürekli sigara kullanımı ve hava kirliliği bu hastalığın başlıca nedenleri arasında bulunmaktadır. Genellikle öksürük, balgam çıkarma, kan tükürme, soluma sırasında nefes darlığı, kalp yetmezliğine bağlı olarak ayaklarda şişme olması, göğüste tıkanma ve hırıltılı soluma şeklinde belirtileri ortaya çıkmaktadır. Kimi zaman astım hastalığıyla karıştırılan bu hastalığın, belli başlı farklılıkları ise şöyle sıralanabilir: astım, genel olarak küçük yaşlarda ortaya çıkarken, KOAH genellikle 50lili yaşlarda olan insanlarda ortaya çıkmaktadır. Astımda iyileşebilme gibi bir ihtimal bulunurken, KOAH’ta akciğerlerde oluşan zararın geri dönüşümü olmadığından; akciğer zarar görmüş şekilde bulunmaktadır.

Üç türü bulunan hastalıkta: A tipi, Amfizem olarak, B tipi Bronşit, C tipi ise karışık olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişiye eğer KOAH tanısı konulmuşsa, hastalık evresi belirlendikten sonra mutlaka sigara bırakılmalıdır. Bunun yanı sıra sigara gibi etkili olan diğer zararlı maddeler azaltma yoluna gidilmelidir. Kullanılan ilaçlar aynı astım hastalığında verilen ilaçlar gibi püskürtmeli ilaçlardır. Eğer kişide oksijenin kısmi basıncı hastalıktan ötürü belli bir değerin altına düşmüşse hekimin vermiş olduğu kararla oksijen terapisi uygulanır. Eğer belirtiler olması gerekenden çok fazla olursa, bu durumda hastanın yatarak iyileştirilmesi gerekir. Hiçbir tedavi sonuç vermezse, cerrahi yöntemlerin uygulanması da bir diğer alternatif olabilir.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın