Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam
17Temmuz

Kalp Sağlığını Korumada Altın Kurallar!

Gün geçtikçe artan obezite sorunu, beraberinde bir sürü hastalığa davetiye çıkarıyor. Bunun yanı sıra ülkemizde de kalp hastalıklarının artış göstermesi ile artık bireyler, sağlığını korumak için nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda bilgilenme yoluna gidiyor. İşte o altın kurallardan sadece birkaçı şöyle:

Sağlık üzerinde yapılan araştırmalarda çoğu hastalığın temelinin psikolojik olduğu ortaya çıkmıştır. Günlerin çok hareketli oluşu, hızlı bir tüketim anlayışının yanı sıra hayatın hızlı akışına karşı insan ne olursa olsun iyimser olmak zorunda; çünkü tüm hastalıkların anası stresten kaynaklanıyor. Özellikle kalp krizini tetikleyen olayların başında stres ve ani öfke gibi duygusal olaylar gelmektedir. Kalbinizi korumanızdaki bir diğer önemli olay ise çevrenizdeki insanlarla iyi ve kaliteli zaman geçirebilmektir. Yalnız yaşamak, depresyonda olmak ise yine kalp sağlığını tehdit eden olayların başında gelmektedir. Hazır gıdalar ve fastfood tarzı yemekler ise kalp sağlığınızı bozacak en önemli besin türleridir. Bunun yanı sıra doğal besinlerle beslenmek, fastfood yerine daha çok ev yapımı yemekler yemek sizi korumada bir adım öne geçirecektir. Her şeyin başında düzen gelmektedir. Yine aynı şekilde sağlık kontrollerinizi erken yaptırarak, hastalığa dair erken tanı ile tedavi ihtimaliniz daha çok artmaktadır. Kalpte dikkat edilmesi gereken değerlerin başında ise kan değerleri gelmektedir. Kan şekeri, total kolesterol, HDL, LDL ve kan basıncının yanı sıra bedenen dikkat etmeniz gereken ölçütler ise beden kütle indeksi, bel çevresi ölçüsüdür. Buna en bir başka önemli husus ise uyku düzeninin kontrol altında tutulmasıdır.

Her geçen gün değişen ortamlarla tehdit altında olan sağlığımız için kontrolü ele almamız gerekiyor. Kontrolü elimizde tutmanın basit kurallarını ise sizlere sunmaya çalıştık. Bu bilgiler ışığında hepinize sağlıklı günler…

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın