17Temmuz

Genel Olarak İlk Yardım!

Birdenbire karşınıza çıkan kazalar veya ansızın gerçekleşen olaylar karşısında ne yapabilirsiniz? Hangi durumlarda ne gibi müdahale hayat kurtarabilir? Mesela siz trafik kazası durumuna tanık oldunuz, ne yapabilirsiniz? İşte burada devreye giren konu ilk yardım oluyor. İlk yardımda amaç, ilaçsız bir şekilde, sağlık personeli gelene kadar kişiyi hayatta tutabilmek veya durumunun kötüye gitmesini engellemektir. İlk yardımın amacı iyileştirmek değildir.

Üç temel amacı olan ilk yardımda dikkat edilmesi gerekenler: öncelikli olarak kişinin veya kazazedenin yaşamını korumak ve yaşamının devamını sağlayabilmek, ardından durumun daha da kötüye gitmesini engellemek ve son olarak kişin iyileşmesini kolaylaştırmaktır.

Yardım edecek olan kişi öncelikle sakin ve telaşsız bir şekilde hareket etmelidir. Öncelikli olarak kendi can güvenliğini sağladıktan sonra kazazedenin hayatını kurtarmak için hareket etmelidir. 112 acil servisi kendisi aramalı, eğer arayamayacak durumda ise çevreden birisine çeşitli direktifler vererek arattırmalı ve olayı organize etmelidir. Öncelikli olarak dolaşım sistemini kontrol ederken kişide nabız aranır, ister boyun bölgesinden ister koldan alınan nabız ile kişi hakkında yorum yapılır. Eğer kişide dolaşım yok ise hemen kalp masajına başlanır. Göğüs kafesinin tam ortasına denk gelecek şekilde (dakikada 100’e yakın olması gerekir) yapılan masaj, hasta kendine gelene kadar veya ilk yardımcının gücünün yettiği kadar uygulanmaya çalışılır. Dolaşım sisteminin konrolünün ardından, Solunum yolu kontrol edilmeli eğer solunum yoksa öncelikli olarak soluk borusunda bir cisim mi var diye kontrol edilmelidir. Eğer hem solumun hemde dolaşım yoksa 30 kalp masajı 2 suni solumun olacak şekilde ilk yardım yapılır. Bu durum hasta kendine gelene kadar ya da sağlık personeli olay yerine geldiğinde, ilk yardımcı görevini onlara devreder.

İşte belli başlı basit tekniklerle, kişilerin hayatını kurtarmak elinizde. Burada bahsedilenler ilk yardımın temelini oluşturan bazı noktalar. Fakat en önem vermemiz gereken şey olan insan hayatı için ilk yardım bilgisini her yönü ile öğrenmeliyiz. Bunun için tek yapmanız gereken ilk yardım kurslarıyla her şeyi en ince ayrıntısına kadar öğrenmek. Bu şekilde olası bir kaza halinde bunu en iyi şekilde uygulayarak hayat kurtarabilirsiniz.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın