17Temmuz

Hepatit B Nedir? Nasıl Korunulur?

Halk arasında ‘sarılık’ olarak adlandırılan, genellikle doğumla beraber veya çocukluk çağında ortaya çıkan; Hepatit B virüsü, karaciğer kaynaklı bir hastalığın belirtecidir.  Kısaltması ‘HBV’ olarak karşımıza çıkmaktadır. Oldukça bulaşıcı bir yapıya sahip olan virüste, kimi bünye doğal bağışıklığa sahip olurken, kimi bünyeyi ise oldukça kısa bir süre de etkisi altına alabilmektedir. Doğal bağışıklığı bulunmayan kişiler ise bir nebze de olsa aşı uygulamasıyla bu hastalığın önlemini alabilirler.

Genellikle kan yolu ve cinsel yolla bulaşan bu hastalık bulguları kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Bazı kişilerde virüs vücuda girdikten sonra kişide hafif ateş, göz akı ve deride sararma, halsizlik, kusma gibi etkileri görülebilir. Karaciğer hücreleri içinde gelişen virüs, iltihap oluşumuna sebep olabileceği gibi, bir süre etkisiz bir şekilde vücutta kalmasının yanı sıra vücut savunma hücreleri tarafından doğrudan ortadan kaldırılabilir. Kişinin bu durumlardan hangileriyle karşılaşacağı ise tamamen bulunulan ortam, beslenme şekli, sağlık gibi çeşitli konulardaki sahip olduğu özelliklere bağlı olarak gelişir. Deri üzerinden açık yaralardan gelişen hastalığın, normal cilt yoluyla, solunum yoluyla veya ağız yoluyla bulaştığı henüz tespit edilememiştir.

Önlemi genellikle aşı ile olan hastalıkta, özellikle; HBV taşıyıcısı olan hastalarla birlikte yaşayanlara, mesleğinden ötürü sürekli kan ve kan ürünleriyle ilgilenen sağlık personeli ve bunun gibi durumda bulunan meslek gruplarında, askeri birlikler, yurtlar ve bunun gibi çeşitli ortak kullanım alanlarının ve ortak eşyaların çok olduğu yerlerde yaşayan kişiler için özellikle aşı tavsiye edilmektedir.

Bebeklerde koruma şekli ise doğumdan itibaren başlar. İlk aşısı doğduğu ayda, ikinci aşısı 1. ayda yapılır, üçüncü aşı ise 6. ayda yapılmak üzere 3 ayrı zamanda ve kas içine uygulanır.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın

*