16Temmuz

İnternet Tarayıcınızı Güncelleştirmeyi Unutmayın!

İnternet tarayıcıları bizleri internete bağlayan araçlardır ve bu araçlara oldukça önem vermeliyiz. Verdiğimiz bu önemi göstermemizin en güzel yolu da gerekli güncelleştirmelerini yerine getirmek. Farklı sebeplerle hala son sürümüne güncelleştirilmemiş bir tarayıcı kullanıyorsak eğer, bu yazımızda neden güncelleştirmemiz gerektiğine ve hatta güncelleştirme yapılmamasının internete nasıl milyonlarca dolara mal olduğuna değineceğiz.

Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome; şu anda en çok kullanılan tarayıcılar arasında. (Fakat bu yazıda bunlar arasındaki farklara değinmeyeceğiz.) Güncelleştirmeler temel olarak iki şekilde yapılır. Birinci şekil, tarayıcıya tamamen yepyeni bir versiyon internete sürmek. Görünümünü, yapısını oldukça değiştirmek. İkinci şekil ise, son yer alan versiyonunda birkaç değişiklik veya eklemeler yapmak. Her ne şekilde olursa olsun yapılan genellikle her güncelleme tarayıcının performansını, sağladığı güvenlik adımlarını, desteklediği farklı dosya, uzantı veya kodlama biçimlerini arttırmaya yöneliktir. Yapılan bu güncellemeler sayesinde internette daha hızlı dolaşabilir, yeni kodlama biçimlerini daha rahat kullanabilir, internette daha güvenli şekilde gezinebilirsiniz. İşte bu tür geliştirmeler, güncellemeler aracılığı ile bize sunulurken biz tarayıcılarımızın güncelleştirmelerini yerine getirmezsek bunlardan faydalanamayız.

Yapılan araştırmalar ile web sitelerini ziyaret edenlerin hangi tarayıcıların hangi versiyonlarını kullanarak girdikleri tespit edilebiliyor. Birçok büyük ziyaretçi sayısını ölçen hizmet, bu tür bilgileri de sunuyor. Bu araştırma ve gözlemlerde hala tarayıcıların eski versiyonlarını oldukça fazla kullanan kişi olduğu görülüyor. Tarayıcı güncellemesi yapmayan kişiler bazı kodlamalardan, web uygulamalarından tam olarak yararlanamıyorlar. Web sitelerinin açılma süreleri güncel versiyonlara göre daha da artıyor. Yani açılma hızı yavaşlıyor. Blog web siteleri için eski tarayıcı kullanan ziyaretçiler pek sorun oluşturmasalar da dünya çapında birçok büyük firmanın yaptığı uyumluluk çalışmaları internet aleminde milyonlarca dolara mal oluyor. Geliştirilen bir sistem, örneğin bir bankacılık sitesinin uygulaması veya bir alışveriş sitesinin uygulaması son sürümlerde çok iyi çalışırken; eski sürümlerde çalışmaması hatta yanlış çalışabilmesi nedenleriyle firmalar çok büyük yatırımlar ile sistemlerini uyumlu hale getirmeye çalışıyorlardı. Hatta geçen hakkında konuştuğumuz haberde yabancı bir e-ticaret firması; internet explorer’ın eski bir versiyonunu kullanan kişilerden belli bir yüzdeye göre ek ücret alarak yeni sürüme teşvik yolunu tercih etmişti.

Peki büyük firmalar asıl hangi teşvik yollarını tercih ediyor dersek genellikle eski sürüm kullananlarda bazı siteler uyarı çıkartarak güncelleme yapmalarını istiyor. Veya örneğin Ziraat Bankası internet şubesine eski versiyon bazı tarayıcılardan girişi yasaklamış. Kısacası bir güncelleme basit de olsa arkasında çokça konuşulacak şeyler de var. En iyisi güzel bir deneyim için her zaman güncelleştirmelerimizi yapmak, hep son sürümlerini aramak, bulmak. Herkese iyi, hızlı, güvenli bir internet dilerim…

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın