16Temmuz

Sinek Kuşu (Hummingbird)

Sinek Kuşu adı verilen kuşlar doğadaki inanılmaz özellikleri olan nadide hayvanlardan bir tanesi. İngilizcedeki adları hummingbird’dür. Kanatlarını çok hızlı çırpmaları ile oldukça ünlüdürler.

Havada sabit bir şekilde durabilen sinek kuşları bu şekilde çiçeklerin nektarlarını içerek beslenirler. Kanatlarını saniyede 15 ile 80 kez çırpabilme yeteneklerine sahiptirler. Ayrıca kalpleri ise dakikada binden fazla atış sayısına ulaşabilmektedir. Metabolizmalarının çok hızlı olması sebebi ile sürekli beslenmeleri gereklidir ve geceleri bu ihtiyacı azaltmak için metabolizmalarını yavaşlatırlar. Bunu yapabilmek için kalp atış sayıları geceleri oldukça düşüktür ve bu şekilde besin ihtiyaçları azalmış olur. Geceleri metabolizma hızlarını düşürmeleri kış uykusuna yatmaya da benzetilir.

Çok uzun süre besin alamayacakları zaman vücutlarında yağ depolayabilirler. Uçuşları ile ilgili üzerlerinde birçok araştırma yapılmaktadır. Saniyede yüksek sayıda kare yakalayabilen özel fotoğraf makinaları veya kameralar aracılığı ile uçuşları görüntülenebilmektedir. Aşağıdaki video için bir sinek kuşuna yapay nektar sunulmuş ve sabit bir yerde özel kameralar yardımı ile çekilmiş ve görüntü oldukça yavaşlatılmıştır.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın