15Temmuz

Ramazan Ayında; İftarda ve Sahurda Beslenmeye Dikkat!

Ramazan ayına az kaldı. Ramazan ayında oruç tutarken bir yandan da sağlığımızı korumak oldukça önemli. Sahurda, iftarda ve arasında geçen sürede yenilen ve içilen şeylere dikkat ederek sağlığımızı korumamıza yardımcı olabiliriz. Yapmamız gereken ise sadece birkaç önemli noktaya dikkat etmek. Peki nelere dikkat etmeli, ne yapmalı bir bakalım..

 

SAHURDA!

 • Gece yattıktan sonra uykunun bölünmemesi için sahuru atlamak yanlıştır. Sahur mutlaka yapılmalı, hafif bir şekilde, tok tutan besinler alınmalıdır. Bu, gün içerisinde daha geç acıkmanızı ve vücudunuzun enerjisiz düşmemesini sağlayacaktır.
 • Sahurda tercih edilen yemekler ağır yemekler olmamalıdır. Hafif yiyecekler tercih etmek gün boyu rahatsız olmamızı engelleyecektir. Seçtiğimiz yemekler kahvaltı tarzı; zeytin, peynir, süt, yoğurt, domates, salatalık gibi besinler olabilir. Ayrıca haşlanmış yumurta, et gibi besinler de hem protein açısından zengin hem de sahurda yiyebileceğiniz tok tutan besinler arasında.
 • Sahurda tüketebileceğimiz diğer tok tutan besinler ise az miktarda badem, ceviz, fındık; birkaç dilim kepekli, tahıllı ekmek; kepekli makarna; esmer pirinç veya bulgur pilavı; baklagillerdir. Bu besinler daha geç acıkmanızda yardımcı olacaktır.
 • Çorba türevi sıvı besinler mideyi hızlı bir şekilde terkettiği için açlık hissi daha çabuk oluşacaktır. Bu tür sıvı besinler tek başlarına tüketilmemelidir. Bunların yanında tok tutan besinler de tercih edilmelidir.
 • Gün boyu su ihtiyacı çekmemizi engellemeye yönelik sahurda sıvı alımı oldukça önemlidir. Çay, kahve gibi kafein içeren içecekler yerine süt tercih edilebilir. Hazır meyve suları, gazlı içecekler gün içerisinde susuzluğunuzu arttıracağı için bu tip içecekler de tercih edilmemelidir. Meyve suları yerine meyvenin kendisini tüketmeliyiz. Tabi en güzeli yine su. Sahurda en az 3-4 bardak su içilmesi önerilmektedir.
 • Sahurda tükettiğimiz besinlerin aşırı tuzlu, aşırı şekerli, yağlı olmamasına dikkat etmemiz lazım. Tatlılar, hamur işi yiyecekler, aşırı tuz içeren besinler sizi gün içerisinde oldukça zorlayacaktır; susatacaktır.

İFTARDA!

 • İftar yemekleri için çok aç olmamız neticesinde tabi gözümüz de aç oluyor. Buna rağmen büyük sofralar, ağır yemekler tercih edilmemelidir. Yemek menünüzü; salata, sebzeler, yoğurt veya yoğurttan yapılan ayran, cacık gibi besinler hafifletecektir. Aşırı yağlı yemeklerden kaçınmak önemlidir.
 • Eğer tatlı tüketilecekse, şerbetli tatlılar yerine sütlü, hafif tatlılar tercih edilmelidir.
 • İftarda yemekler hızlı bir şekilde değil, yavaş yavaş yenmelidir. Acele edilmemeli, besinler iyice çiğnenmelidir.
 • İftarda ve sonrasında sıvı tüketimi de oldukça önemlidir.

Bu tip bazı önemli noktalar, hem ramazan ayında sağlıklı ve rahat olmamızı sağlayacak, hem de sağlık problemleri ile karşılaşmamızı engelleyecektir.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

 1. Yorum yapılmammış.

 1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın