Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam
11Temmuz

Kız İstemeye Nasıl Gidilmelidir?

Kız isteme kısmı, evliliğe doğru atılan adımlarda önemli bir nokta. Her ne kadar gençler anlaşmış dense de, daha önceden aileler tanışmış olsa da erkek tarafı, kız tarafına kız istemeye gider. Yöreden yöreye gelenekler, yöreye özel yapılanlar değişebilse de kıs istemeye giderken dikkat edilecek bazı noktalar tabiki vardır. Biz de bunlardan birkaçını madde madde sıraladık. Unuttuğumuz, eksik olan varsa affola, siz de yorum olarak katkıda bulunabilirsiniz.

  • Kız istemeye gidileceği gün ve saat önceden belirlenir. Artık nasıl gerekiyorsa, kız ailesi ile görüşür, gün ve saati erkek tarafı ile kararlaştırılır.
  • Kız istemeye götürülmesi gereken şeylerden birisi çikolatadır. Çikolata gümüş tepsi içerisinde süslü bir şekilde tercih edilir genelde. Fakat gümüş tepsi şart olmamakla birlikte sunuş şekli hayal gücünüze de kalabilir. Örneğin kibar bir gondol’a çikolatalarınızı koyabilirsiniz. Koyduğunuz çikolataların en lezzetli, en güzel çikolatalardan olması ve artık neye koymaya karar verdiyseniz onun çikolata ile dolu gözükmesi önemlidir. Eğer dışarısı oldukça sıcak ve gideceğiniz yer biraz da uzak ise, yani farklı bir şehire bile gidiyor olabilirsiniz, çikolataların yol sırasında eriyerek kötü hale gelmemesi için çikolata kabı serin ortamda tutulabilir. Kabı bozmayacak şekilde bulunduğu yer veya yanları buz kalıpları ile soğuk tutulmaya çalışılabilir.
  • Kız istemeye giderken götürülecek olan çiçek ise bir diğer olmazsa olmaz. Güzel bir çiçekçiden süslü, alımlı fakat abartıya kaçmadan bir çiçek yaptırılabilir. Tercih edilen aslında canlı çiçek olmasıdır. Canlı çiçekler daha güzel durur. Fakat eğer uzak bir yere gidecekseniz, özellikle de hava sıcak ise, çiçeğin solup mahvolmasına karşı hoş bir yapma çiçek de olabilir.
  • Kıyafetler de tabiki oldukça önemli. Damat havaya göre takım elbise giyebilir. Eğer hava sıcak ise ceketi olmasa da olur. Yani kumaş pantalon üzerine gömlek ve kıravat şeklinde. Ailenin diğer bireyleri de kıyafetlerini özenle seçmelidir. Kız tarafında iyi bir izlenim bırakmak önemlidir.

Temel olarak en önemli şeyler aslında bunlar. Artık, çiçeği ve çikolatayı alıp Allah’ın emri Peygamberin Kavliyle istemek kalıyor. Ne diyelim, herkese hayırlı olsun. 🙂 Bir de unutmadan söyleyelim. Gelenektendir diye yapılır, damat adayları kahveler verilirken tuzlu, biberli kahveye hazır olsunlar. Kahveden ilk yudum alınca yüz buruşturmamaya dikkat edin. Kahveniz tuzlu da biberli de olsa gözler üzerinizde olacaktır ve yavaş yavaş normal bir kahve gibi içmenizde fayda var 🙂

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın