11Temmuz

USB Bellekleri Doğrudan Çıkartmak Doğru Mu?

Günlük hayatımızda artık bir şekilde ihtiyacımız olan ve elbet bir şekilde kullandığımız USB belleklerle ilgili bir soru bu: “USB Bellekleri Doğrudan Çıkartmak Doğru Mu, Değil Mi?” Örneğin USB belleğinizi bilgisayarınıza taktınız, gerekli işlemlerinizi yaptınız, işiniz bitti. Sağ altta yer alan donanımı güvenle kaldır seçeneği var. Buradan güvenle kaldır seçeneğini seçmeden kaldırmamız doğru olur mu, veya bize zararları olur mu?

USB bellekleri çıkartırken mutlaka güvenle kaldır seçeneğini seçmeliyiz. Bu kısımdan donanımı güvenle çıkar gibi bir seçenek ile bilgisayar USB belleğin bağlantısına son verir, enerji tüketimini en aza indirir. Biz de bu şekilde bilgisayarımızdan gönül rahatlığı ile çıkartabiliriz.

Peki Neden? Güvenle çıkartmamız için bazı güzel sebepler mevcut. Dosya aktarımı yaparken, özellikle de USB belleğinize bir dosyayı yazarken bilgisayar bunu programlı bir şekilde yükler. Dosya yüklemesi tamamlanmış olarak size gözükse bile tamamen işlemleri bitmemiş olabilir. Son olarak sonlandırılacak bazı işlemler yer alıyor olabilir. Doğrudan çıkarttığınız zaman yer alan dosyalarda bozukluk, hasarlı durum gözetilebilir. Dosya hatalarının dışında daha önemli olacak şey USB bellekte doğabilecek hasarlar. USB bellekler, USB girişi sayesinde gerekli olan enerjiyi alıyorlar. Bir anda bu enerjinin kesilmesi, dalgalanması uzun vadede bellekte oluşabilecek hasarları doğurabilir. Halbuki güvenli kaldır seçeneğinde enerji kontrollü olarak en az düzeye indirilerek bilgisayarın USB bellekle olan bağlantısı kesilir.

Ben doğrudan çıkarttım bir şey olmaz dememek lazım. Bu senaryolar az görülen şeyler olsa da ihtimal dahilindeler. Yani bu tür olayların yaşanma riski var. Sadece USB bellekleri örnek versek de bilgisayarımıza taktığımız ve donanım olarak algılanan her türlü alet için bu işlemi uygulamalıyız. İki tıklamaktan fazla bir şey kaybettirmeyen bu işlemler en azından içinizin rahat olmasını sağlar.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın