09Temmuz

IBAN Nedir? Ne Amaçla Kullanılır? IBAN Nasıl Öğrenilir?

Her ülkede, her bankanın müşterilerine verdiği hesap numaralarının standardı, yapısı ve uzunluğu farklıdır. Bu durum, bir kişi parasını başka bankadaki bir hesaba aktarmak istediğinde sorunlar oluşturuyordu. Banka ve şubesini bulmak zor oluyor, para göndericiye geri iade edilebiliyordu. İşte bu tür sorunları gidermek için IBAN adı verilen sistem oluşturuldu. IBAN, para transferleri gerçekleşirken yanlış hesaba aktarımı engellemek, para transferini kolaylaştırmak için geliştirilen bir hesap numarası sistemidir. IBAN, International Bank Account Number (Uluslararası Banka Hesap Numarası) kelimelerinin baş harflerinden oluşur.

Avrupa Birliği tarafından kabul edilen ortak sistem olan IBAN, ayrıca ülkemiz de dahil olmak üzere Avrupa Birliği dışında bazı ülkeler tarafından da kullanılmaktadır. IBAN numarasının ilk iki karakteri ülke kodu olan harflerdir. Örneğin Türkiye’deki IBAN’lar TR ile başlar. Bu iki karakterden sonra gelen iki rakam ise diğer ardından gelecek olan rakamlardan oluşturulan kontrol rakamlarıdır. Her ülkenin IBAN uzunluğu farklı olabilmekle birlikte ülke içerisindeki her hesabın IBAN uzunluğu aynıdır. Türkiyede IBAN’lar TR’den sonra gelen 24 rakamdan oluşmaktadır. (TR12 3456 7890 1234 5678 0000 00 şeklinde)

Ülkemizde aynı bankaya ait başka bir hesaba para transferi için bankaların özel hesap numarası kullanılmaktadır. Fakat ülkemizde IBAN’ın en çok kullanıldığı alan bir başka bankaya ait bir hesaba para transferidir. Hesabınıza ait IBAN numaranızı öğrenmek için bankanıza başvurabilirsiniz. Aşağıda bazı bankaların matematiksel hesap sonucu hesaplanarak online IBAN öğrenme sayfalarının linklerini bulabilirsiniz. Fakat en güvenilir ve en kolay olanı bankamatiğinizden öğrenme yoludur.

Bazı bankalar için online IBAN öğrenebileceğiniz sayfalar:

İŞ Bankası IBAN Öğrenme / IBAN Sorgulama

VakıfBank IBAN Öğrenme / IBAN Sorgulama

Ziraat Bankası IBAN Öğrenme / IBAN Sorgulama

Yapı Kredi IBAN Öğrenme / IBAN Sorgulama

Finansbank IBAN Öğrenme / IBAN Sorgulama

Halkbank IBAN Öğrenme / IBAN Sorgulama

HSBC IBAN Öğrenme / IBAN Sorgulama

ING Bank IBAN Öğrenme / IBAN Sorgulama

TEB (Türkiye Ekonomi Bankası) IBAN Öğrenme / IBAN Sorgulama

Garanti Bankası IBAN Öğrenme / IBAN Sorgulama

Akbank IBAN Öğrenme / IBAN Sorgulama

Bank Asya IBAN Öğrenme / IBAN Sorgulama

DenizBank IBAN Öğrenme / IBAN Sorgulama

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. IBAN Hesaplama Modülü:
    Tüm banka hesaplarının IBAN numarasını buradan hesaplayabilirsiniz.
    http://hesapno.com/iban

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın