08Temmuz

Her Bitkiden Çay Yapılması Doğru Mu, Değil Mi?

İnternetten, televizyon kanallarından, gazetelerden veya başka kişilerden zaman zaman bu bitki şöyle yararlı bu bitki böyle yararlı gibi sözler duyuyoruz. Ihlamur, kuşburnu gibi bitkilerin çaylarını yaparak içmek hem hoş bir tat veriyor hem de vücudumuza olan faydalarını almış oluyoruz. Peki ama her bitkinin çayını yapmak doğru mudur? Her bitkinin çayı yapılmalı mıdır?

Net bir cevap olarak, her bitkinin çayı yapılmaz çünkü bitki çaylarında bilinçli kullanmak önemlidir. Bilinçsiz şekilde yapılan çaylarda, normalde yararlı olan bir bitkinin çayı yapıldığı zaman zararları ortaya çıkabilir. Zararı olmasa bile bir bitkinin fayda sağlayan bileşenleri, vitaminleri su içerisine geçmiyor ise bu yapılan çayın da hiçbir faydası olmaz. Kaynama sonucu etkili bileşenleri kaybolabilir. Ayrıca çayı yapılacak olan bitkinin nasıl, ne şekilde kaynatılması gerektiği gibi bazı yönergelere uymak vücudumuza daha fazla yarar sağlamasına da olanak tanıyacaktır. Tabi unutmamak gerekir, bitkilerin genellikle farklı bölümlerinin yararları veya etkileri de farklı olabilmektedir. Hangi bölümünün yani kökünün, meyvesinin, çiçeğinin nasıl ne şekilde kullanılacağını iyi öğrenmeliyiz.

Hangi bitkilerin çayının yapılabileceğini, hangilerinin ne gibi yararları olabileceğini, hangisinin nasıl kullanılabileceğini en basit olarak dev bilgi kaynağı “internet”ten öğrenebilirsiniz.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın