08Temmuz

Aşırı Sıcaklarda Riskli Bölgeler: Kalp ve Beyin

Aşırı sıcakları beraberinde getiren yaz aylarının gelmesi ile birlikte birçok yerde bu sıcaklara karşı önlemler uyarılar yer alıyor. Bu sıcakların aynı zamanda kalp ve beyni de olumsuz yönde etkileyebildiğini biliyor muydunuz?

Terleme, vucüdun sıcak zamanlarda kendini serinleterek sıcaklığını koruma tepkisidir. Özellikle yüksek nem oranları, aşırı sıcaklarla birleştiği zaman vucüdun terleme çabaları bir yerde boşa gidiyor. Terleme sonucu deriden atılmaya çalışılan ter sıvısı, buharlaşamadığı ve atılamadığı için vucüt bu serinleme işlemini yapamıyor. Bu şekilde oluşan durumun sonucu olarak bedenimizin ısı dengesi sağlanamayarak ısı artmaya başlıyor.

Vücudun ısı artışı beraberinde kalp ve beyin sorunlarını da getirebiliyor. Kalp krizi riskini arttırıyor ve kalp yetmezliğine de yol açabiliyor. Tabi beyin kanaması da aşırı sıcaklık artışının bir diğer sonucu olarak karşımıza gelebiliyor, beynin normal fonksiyonları da etkileniyor. Vücut ısısının artması ve beyin fonksiyonlarının olumsuz etkilenmesi sonucu kişilerde stres, öfke, ani tepkiler gözlenebiliyor. Öfke halinin oluşması kişilerin normal yaşamlarını da olumsuz olarak etkilemekle birlikte suçlar, yaralamalar, trafik kazalarında artış görmek mümkün.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın