08Temmuz

Elektrik Kesintilerinde Dikkat!

Elektrik kesintilerini zaman zaman evimizde, iş yerimizde yaşayabiliyoruz. Bazen yaşanan arızalar, bazen hava koşulları, bazen aynı anda çok fazla kullanım yapılması gibi nedenlerle oluşabilen elektrik kesintileri elektronik aletlerimiz için tehlike oluşturabiliyor.

Elektrik kesintilerini kısa süreli, bir seferlik veya kısa zaman aralıkları ile gidip gelmesi şeklinde yaşayabiliriz. Bu tip durumlarda alabileceğimiz önlemler, elektrikler kesildiğinde buzdolabı, fırın, çamaşır ve bulaşık makinaları, televizyon gibi elektronik aletlerin fişlerini pirizden çekebiliriz. Hatta örneğin televizyonun açma kapama butonu, elektrikler kesildiğinde açık konumda ise onu kapalı hale getirmeliyiz ki elektrikler geldiğinde televizyon bir anda açılmasın, biz yine düğme ile açalım. Bu tür önlemler aldığımızda elektrik gidip gelmelerinde yaşanan ani voltaj düşmesi, yükselmesi gibi durumlardan elektrikli aletlerimiz pirize takılı olmadıkları için etkilenmeyeceklerdir. Aksi taktirde bu tür olaylar evdeki veya iş yerimizdeki elektronik aletlerimizin bozulmasına, hasar görmesine neden olabilmekte.

Ayrıca uzun süreli olarak evden ayrıldığınız seyehatlerinizde siz evinizden uzakken olumsuz durumların yaşanmaması için kullanılmayacak olan televizyon, çamaşır ve bulaşık makinaları, fırın gibi aletleri tamamen pirizden ayırabiliriz. Elektrik bağlantısında yaşanabilecek kötü bir durum, bir kıvılcım yangınlara neden olabilir.

Tabi söz ettiklerimiz her defasında başımıza gelmeyecek, az rastlanan senaryolar fakat yine de bu tür risklere karşı önlem almak ileride oluşabilecek herhangi bir sorun için engel teşkil edecektir.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın