Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam
06Temmuz

HashTag Nedir?

HashTag, internette zaman zaman duyduğumuz, twitter ile bize gelen bir internet terimi diyebiliriz. HashTag yapısını, twitter kullanan herkes mutlaka görmüştür. Bazı sözcük veya birleştirilmiş sözcük grubunun başına # işareti konarak oluşturulan işte bu tür yapılara HashTag adı veriliyor. HashTag kullanımının amacı aslında aynı konu üzerine yazılan tweetleri organize etmek, bir yerde gruplamaktır. Yani örneğin içerisinde “#degnek” şeklinde bir hashtag bulunan tweetleri, bu hashtag’a tıklayarak gruplandırabilir, aynı yapıyı içeren tüm tweetleri sıralayabiliriz.

HashTag kullanımı ile örneğin, gündemdeki bir konu tartışılabilir, bir konu protesto edilebilir, bir ünlü şarkıcı anılabilir. # işaretinin ardından tek bir sözcük değil birleştirilmiş sözcük grubu da gelebilir. Fakat bu durumda belirttiğimiz gibi ardından gelen, hashtag içerisinde olmasını istediğimiz sözcükler birleştirilmelidir. Örneğin, #degnekgenelblog şeklinde olabilir.

Kısaca bu yöntem ile aynı düşünceyi paylaşan, aynı konu üzerinde tartışan kişiler dağınık değil, organize şekilde bulunabiliyorlar. Yani diğer kişilerin o konuda ne yazdıklarını görebiliyor, inceleyebiliyorsunuz. Fakat asıl yönü bu olmasına rağmen genellikle Türkiye Gündemi listesine bir fikri, bir yapıyı sokmak için de kullanılıyor. Aynı hashtag’ı yazan çok fazla sayıda kişi olduğu zaman bu hashtag Türkiye Gündemi listesinde yer alabiliyor.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın

*