Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam
05Temmuz

Aşırı Sıcaklara Dikkat!

Yaz ayları ile birlikte gelen aşırı sıcaklar, sağlık ve cilt problemlerine yol açabiliyor. Bu tür problemlerle karşılaşmamak için basit bazı önlemler almamız oldukça önemli. Sizler için en çok öne çıkan, alınması gereken önlemleri kısa kısa sıraladık:

1- Öğle saatlerinde, güneşin çok dik açılarla geldiği saatlerde denize girilmemeli, güneşlenilmemelidir. Hatta mümkünse tam öğlen saatleri diyebileceğimiz zamanlarda güneşe dahi çıkmamaya dikkat edilmelidir.

2- Güneşin çok belirgin olduğu zamanlar daha yoğun olmak üzere günün hangi saatlerinde olursa olsun güneşlenirken, denize girerken güneş kremi kullanılmalıdır. Ayrıca normal zamanlarda da açık olan yüz, el, kol gibi bölgelerimize de yine güneş kremi sürmek cildimizin güneşten olumsuz olarak etkilenmesine karşı faydalı olacaktır.

3- Koyu renklerin güneşi daha fazla soğurmasından dolayı giyilen kıyafetlerin açık renkli olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca seçilen kıyafetler hafif, bol olmalıdır. Güneş altında şapka ve koruyucu güneş gözlüğü takmak da oldukça önemli.

4- Bu sıcaklarda özellikle vücudu serinletmek için sık sık duş alınması önemli noktalardan bir diğeri. Duş almak sürekli mümkün olamasa da en azından el, yüz, ense ve ayak gibi bölgeler suyla ıslatılarak veya örneğin ıslak mendil ile silinerek serinletilme sağlanmalıdır.

5- Sıcaklarda vücut terleme yolu ile çok fazla su kaybeder. Bu kaybı dengelemek ve vücudun su ihtiyacını giderebilmek adına her gün düzenli olarak sıvı tüketilmelidir. Susuzluk hissi olmasa da su, taze meyve suları, süt, bitki çayları gibi sıvılar alarak ihtiyacımızı karşılamalıyız.

6- Küçük, kapalı, havasız alanlarda uzun süreli kalmamaya dikkat edilmelidir. Özellikle bebekler, çocuklar, yaşlılar, hayvanlar havasız alanlardan çok fazla etkilendikleri için bu tür alanlarda kapalı kalınmamalıdır. Özellikle park halindeki araçlarda bırakılan bebeklere, çocuklara karşı havasızlık çok tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın