16Şubat

Zehirli Mantarlara Dikkat Edin!

mantarÜlkemiz mantar türleri açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir, çeşitli bölgelerinde birçok tür mantar bulunmaktadır. Bu mantarlardan bazıları yenebilen, sağlıklı türler olsa da birçok tür de zehirli mantar sınıfına girmektedir. Bazı aylarda artan zehirlenmeler, her defasında aynı konuyu gündeme getirse de bilinçsiz ya da dikkatsiz mantar tüketimi her yıl birçok zehirlenme vakasının yaşanmasına sebep olmaktadır.

Tabiatta birçok mantar türü ile karşılaşabiliyoruz. Birçok bölgede ormanlık bir alana gittiğimizde bir mantar türüne rastlamamak pek mümkün değil. Fakat acaba hangileri zararlı hangileri değil?

Genellikle yerel halk, bölgesinde yer alan mantar türlerini bildiğini düşünebiliyor; bu mantarlar zehirlidir, bunlar zehirsizdir yenebilir diyebiliyor. Zamanla deneyimlere dayanarak yenilen mantarlar gerçekten zehirsiz olabilir fakat yine de yapılabilecek bir dikkatsizlik ölümle dahi sonuçlanabilir.

Mantar türleri hakkında ayrıntılı bir bilgisi olmayan kişilerin mantarlara bakarak zehirli mi zehirsiz mi olduklarını anlaması mümkün değildir. Bu sebeple zehirlenmelerin önüne geçmek adına en kesin çözüm bilinçsizce toplanan, kaynağı bilinmeyen mantarların tüketilmemesidir. Çünkü bir dikkatsizlik ya da yanılgı sonucu tüketilen zehirli bir mantar birçok ağır sağlık problemine yol açabildiği gibi kişileri ölüme dahi götürebiliyor.

Doğada yer alan hiçbir zehirli mantar, dışarıdan bir müdehale gerçekleştirilerek zehirsiz hale getirilemiyor. Yani yüksek ısıda pişirilse de, dondurulmuş olsa da, tuzlansa da, başka bir işlem gerçekleştirilse de içindeki zehiri öldüremezsiniz. İşte bu yüzden yenilecek mantarlara son derece dikkat etmek şart hale geliyor.

Her yıl uzmanlar halkı bilinçlendirmek adına birçok platformdan gerekli uyarıları yapsalar da yine de bilinçsizce tüketilen mantarlar üzücü sonuçları karşımıza çıkarabiliyor. Zehirli bir mantar yendiğinde etkisi hemen ortaya çıkabileceği gibi saatler boyu bir belirti göstermeyip sonra da kendini belli edebilir. Böyle durumlarda acil müdehale ve tedavi gerekmektedir. Aksi halde karaciğer yetmezliği başta olmak üzere ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir ve sonucu ölümlere gidebilir.

Zehirli mantarların yenmesi ile birlikte ortaya çıkan belirtilerin başında mide bulantısı, kusma, elazig escort mide ağrısı ve benzeri mide problemleri, bağırsak sorunları gelmektedir. Herhangi bir şüphede hiç vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmak gerekmektedir.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın