03Şubat

Dizlerinizin Sağlığı İçin Kilonuza Dikkat Edin

diz-agrisiVücudumuzun çeşitli bölgelerinde çektiğimiz ağrılar günümüzü çok zor hale getirebiliyor. Bunların başında da diz ağrıları geliyor. Birçok kişi gün içerisinde diz ağrıları çekebiliyor. Diz ağrılarına karşı dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var ancak bunların başında kilomuza dikkat etmek geliyor.

 

Vücudumuzun yükünün büyük bir çoğunluğunu dizlerimiz çekiyor. Hal böyle olunca da diz ağrıları yaşanabiliyor. Üstelik bununla birlikte yürürken, koşarken dizlerimize binen yükler katlanarak artıyor.

 

İşte böyle bir durumda vücudunuzun fazladan her bir kilosu dizlerinizin üstüne daha da fazla yük binmesi demek. Vücut ağırlığı arttıkça dizlerde yaşanan sağlık problemleri daha da artıyor. Yani dizlerin sağlığının korunması için öncelikle kilonuza dikkat etmelisiniz.

 

Bununla birlikte dizlerimizi çok yoracak hareketlerden kaçınmalıyız. Spor yaparken dizlerimizin ağrıdığını farkedersek bir süre dinlenmeli, spora devam etmemeliyiz. Eğer sporda dizlerimiz kısa sürede ağrıyorsa yanlış yaptığımız bir hareket olup olmadığını düşünmeliyiz.

 

İdeal bir oturma biçiminde dizler 90 derecelik bir açı ile durmalıdır. Bununla birlikte dizlerimizi aşırı kıvırmamalı ya da açmamalıyız.

 

Dizlerinizde uzun süre devam eden problemler yaşıyorsanız eğer en kısa sürede bir hekime başvurmalısınız.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın