01Şubat

Bakterilere Karşı Daha Etkili Antibiyotikler Mi Geliyor?

antibiyotikBazı hastalıkların tedavisinde antibiyotik kullanmak zorunda kalabiliyoruz. Doktorlarımız zorunda olmadıkça antibiyotik vermemeye çalışsa da bazı durumlarda gerekli olabiliyor. Ancak antibiyotikler hastalıklara karşı etkili olsalar da fazla kullanımlarının zararları da var. Ancak son araştırmalar acaba bakterilere karşı daha etkili antibiyotiklerin geliştirildiğine dair bir işaret mi?

Anibiyotik kullanımının en büyük sorunlarından bir tanesi bakterilere karşı kullanılan bu ilaçlara karşı bir süre sonra bakterilerin direnç geliştirmeye başlaması. Bilim adamları da işte bu sorun üzerinde çalışıyorlar.

ABD’de yapılan araştırmalar işte bu soruna karşı çözüm olabilecek nitelikte sinyaller veriyor. Yapılan araştırmalar sonucunda birçok hastalığa karşı çözüm olabilecek bir antibiyotiğin bakterilerin direnç geliştirebilmesini engellediği belirtiliyor.

Bu önemli gelişmenin devamının gelmesi halinde geliştirilen antibiyotikler vücutta kullanıldığında bakterilerin bu antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesi ve antibiyotiklerin etkisizleşmesi engellenebilecek.

Uzun yıllardır antibiyotikler üzerinde büyük gelişmeler yaşanmıyor. Fakat böyle bir çalışmanın başarılı olması antibiyotikler üzerinden bir devrim anlamına gelebilir. Bilim adamları ısparta escort çalışmalarına devam ediyorlar ve biz de bu sağlık alanındaki gelişmeleri heyecanla bekliyoruz.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Çok güzel bir makale olmuş teşekkürler hocam

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın