30Ocak

Aile Yemekleri Sağlıklı Beslenmenin Anahtarı

ailece-yemekİşte, okulda geçirilen zamanların fazla olması özellikle hafta içinde ailece geçirilen zamanların az olmasına sebep oluyor. Hal böyle olunca ailenin birlikte geçirdiği nadir zamanlardan bir tanesi yemekler olabiliyor. İşte bu yemek vakitleri bir yandan böyle bir önem taşırken bir yandan da sağlıklı beslenmenin anahtarını oluşturuyor.

 

Günün koşuşturması özellikle kahvaltılar başta olmak üzere yemek zamanlarının ayrı geçirilmesine sebep oluyor. Fakat mümkün olduğunca fazla öğünde aile bireylerinin birlikte sofraya oturup birlikte kalkmasının birçok faydası var.

 

Aile bireylerinin bir arada olduğu yemek vakitlerinde özellikle çocuklara düzenli bir yemek yeme alışkanlığı aşılanıyor. Ayrıca çocuklar dışında ailenin diğer üyeleri de sofraya oturup sakin, düzgün bir yemek yiyebiliyor. Fakat durum böyle olmadığı zaman yenen yemekler aceleye gelebiliyor veya ayak üstü atıştırma haline dönüşebiliyor. Bu da istemediğimiz bir durum.

 

En değerli öğün olarak söylenen kahvaltı dahi, her ne kadar okula ve işe yetişme telaşı olsa da kısa bir süre daha erken kalkıp ailece birlikte yapılabilir. Diğer öğünlerde de evde yer alan tüm aile bireylerinin birlikte sofraya oturup birlikte kalkması sağlıklı bir beslenmenin kapılarını açıyor bizlere.

 

Birlikte sofrada geçirilen vakitler hem çocukları hem büyükleri bu vakitte düzenli ve sağlıklı bir beslenmeye yönlendirmiş oluyor. Bu nedenlerle mümkün olan tüm öğünlerde ki bunlara ara öğünler de dahil tüm ailenin birlikte sofrada olması önemli.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın