29Ocak

Ağız Sağlığı İçin Tavsiyeler

agiz-sagligiAğız sağlığı herkes için oldukça önemli bir mesele. Herkes dışarıya karşı sağlıklı bir gülümsemeye sahip olmayı ister ancak bununla birlikte sağlıksız ağızların birçok farklı hastalığa yol açabildiğini de biliyoruz.

 

Ağız sağlığı için düzenli bir ağız bakımı oldukça önemli. Maalesef toplum olarak ağız bakımının sadece bir parçası olan diş fırçalamayı dahi yeterli düzeyde yapmıyoruz.

 

Aslında ağzımızın sağlığını koruyabilmek için günlük yapmamız gerekenler oldukça basit ve zaman almayan şeyler. O halde gelin neler yapmamız gerektiğine birlikte bakalım.

 

Ağız bakımı için 3 temel adımdan bahsedilmektedir. Öncelikli adımımız tabii ki dişleri düzenli olarak fırçalamak. Ayrıca diş fırçasındaki temizleyici kılların giremediği alanları temizlemek için 2. adım olarak diş ipi kullanımı önerilmektedir. Diş ipi ile dişler arasında kalan alanlar temizlenebilmektedir. Son olarak da bakteri ve plaklara karşı etkili olan ağız bakım sularının kullanılması gerekmekte. Bu ağız bakım sıvılarını ağızda çalkalayarak diş ipi ve diş fırçasının ulaşamadığı her alanda bu sıvının etkili olması sağlanabiliyor.

 

Özellikle gece yatmadan önce, gece boyu bakterilerin çoğalmaması için, ağız bakımını gerçekleştirmek çok önemli. Bu bakımın günde 2-3 kez tekrarlanması önerilmektedir. Aslında bu üst sınırın sebebi diş macunu gibi yapay maddeler ile dişimize aşırı zarar vermemek. Ama gün boyu ağzımızı temiz tutmanın tabii sınırı yok. Gün boyu ağzımızı çalkalayarak dahi ağzımızı temiz tutabilir ve sağlığını koruyabiliriz.

 

Dişlerimize en çok zarar veren besinlerin başında asitli ve şekerli olanlar gelmektedir. Bu tür besinleri mümkün olduğunca az tüketmek, tükettikten sonra da ağız temizliğimizi gerçekleştirmek önemli.

 

Sigara içmek, ağız sağlığını çok fazla olumsuz yönde etkilemektedir. Sağlıklı dişler ve ağız için sigarayı bırakmak şart.

 

Doğru bir diş fırçası seçmelisiniz. Genellikle yumuşak temizleme kıllarına sahip fırçalar önerilmektedir. Ayrıca düzenli olarak diş fırçanızı yenilemeniz de gerekiyor.

 

Diş eti kanaması sağlık problemlerinin göstergesi olabilir. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamaya dikkat etmelisiniz. Diş etinizin kanaması fırçalamaya ara vermeniz anlamına gelmez. Uzun süre devam eden kanamalarda mutlaka bir diş doktoruna görünmelisiniz.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. çok güzel paylaşım hocam teşekkürler güzel tavsiyeler vermişsiniz

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın