23Ocak

Kahve İçmek Kanser Riskini Azaltıyor Mu?

turk-kahvesiDünya çapında yapılan araştırmalar kahvenin faydalarını gözler önüne sermeye devam ediyor. Henüz net sonuçları için bazı araştırmalarda yeterli veri olmayıp araştırmalar devam ediyor olsa da elde edilen verilen kahve içmenin kanser riskini azaltabildiği yönünde.

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen, uzun bir zaman dilimini kapsayan bir araştırmada katılımcıların sağlık durumları ile kahve tüketim oranları arasında bir ilişki olup olmadığı yönünde çalışmalar yapılıyor. Elde edilen veriler, başta cilt olmak üzere kanser türleri üzerinde kahvenin olumlu etkisi olabileceğini gösterdi.

 

Yapılan araştırmada düzenli kahve tüketen kişilerde, tüketmeyenlere oranla daha az cilt kanserine rastlandı. Günlük kahve tüketiminin artması cilt kanseri riskini azaltırken yine de uzmanlar uyarıyor: kanser riskini azaltabilmesinin yanında fazla kahve tüketimi tansiyonu da maalesef arttırıyor. Kahvenin kanser dışında şeker hastalığı, karaciğer hastalıkları, felç gibi birçok sağlık problemine karşı da etkili olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor.

 

Uzmanlar kahveler arasında özellikle Türk kahvesini öneriyorlar. Günde 1-2 fincan Türk kahvesi birçok sağlık problemine karşı birebir. Ayrıca herhangi bir kahve türünü tüketirken de dikkat etmemiz gereken çok önemli noktalar var. Öncelikle aldığımız kahvelerin saf, katkısız olmalarına dikkat etmeli; güvenilir markaların ürünlerini tercih etmeliyiz. Ayrıca süt tozu, krema gibi yapay aromalardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Kahvelerinizin tadını yumuşatmak istiyorsanız gerçek süt katmanız kesinlikle çok daha faydalı olacaktır. Tabii kahvenizi tüketirken mümkün olduğunca az şekerli ve hatta şekersiz tüketmelisiniz.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın