25Aralık

Çocuklarımıza Ateş Düşürücü Verirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

cocuklarda-atesAteş düşürücü, ağrı kesici ateş düşürücü gibi adlarla andığımız ilaçlar birçoğumuzun evinde bulunan, birçok defa kullandığımız ilaçlardan. Fakat kimi zaman birçok kişi ağrısı, ateşi olduğu zaman bir hekime danışmadan doğrudan bu ilaçlara yönelebiliyor ki bu yanlış bir davranıştır. Bizlerde bu şekilde bilinçsiz ilaç tüketimi ne kadar yanlışsa çocuklarımız için de ateşleri çıktığı zaman doğrudan evdeki ateş düşürücü şurup ya da tabletlere yönelmek de bir o kadar yanlıştır.

 

En sık yapılan hata, bir ateş durumunda çocuklarımıza bilinçsiz olarak ateş düşürücü ilaçlar vermektir. Çocuklarda birçok sebepten ateş görülebilir. Ancak her ateş durumunun çözümü doğrudan ilaç gerektirmeyebilir. Bir ilacın gerekli olup olmadığına, hangi ilacın hangi dozda kullanılması gerektiğine uzman bir hekimin karar vermesi gerekmektedir.

 

Çocuklarda ateş görülmesi halinde ilaca başvurmadan bazı yöntemler denenebilir. Büyük çocuklarda ılık bir duş vücudun soğuması için faydalı olabilecektir. Ancak bir anda soğuk bir suyla yıkamak, buz ile müdehale etmek tamamen yanlış olup kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Bebekler ise banyo küvetlerine yatırılabilir. Küvetlerde yine soğuk olmayan, 30-35 derece arası su yer almalıdır. Ayrıca benzer şekilde başa ılık su ile ıslatılmış havlu koymak gibi yöntemler de faydalı olabilmektedir. Ancak vücuda kolonya, alkollü su sürmek gibi yöntemlere başvurmak doğru değildir. Kulaktan dolma yöntemler uygulanmamalıdır.

 

Ateş, küçümsenmemesi gereken önemli sebepleri olabilen bir belirtidir. Ilık duş gibi evde uygulayacağımız basit yöntemler sonucu ateş devam ediyor, ağır belirtiler kendini gösteriyorsa mutlaka bir hekime başvurmanız gerekmektedir.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Çok güzel bir konuya değinmişsiniz hocam Çok teşekkür ederim çok bilgilendirici bir yazı olmuş

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın