18Aralık

Spor Yapan Kişilerde Dehidrasyon

spor-sporcularda-dehidrasyonİnsan Sağlığında Dehidrasyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?” başlıklı önceki yazımızda genel itibari ile dehidrasyondan ve belirtilerinden bahsetmiştik. Dehidrasyonun ne olduğu ile ilgili öncelikle o yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Bu yazımızda ise sporcularda dehidrasyon konusuna değineceğiz. Dehidrasyon sporcularda neden görülür, ne gibi etkileri vardır, sporcularda dehidrasyon ne gibi olumsuz sonuçlara yol açar gibi sorulara cevaplar arayacağız.

 

Genel anlamda su kaybı olarak adlandırılan dehidrasyon, sporcularda da sık sık görülebilmektedir. Bunun sebebi ise spor esnasında vücudun çok daha fazla su kaybetmesidir. Yapılan sporun süresine, zorluğuna ve ortam şartlarına da bağlı olarak artan su kaybı eğer tüketilen su ile dengelenmezse spor yapan kişilerde dehidrasyon problemleri ortaya çıkabilmektedir.

 

Dehidrasyonun sporcularda en yaygın belirtisi performans düşüklüğüdür. Özellikle yapılan sporun süresi ve zorluğu arttıkça vücuttan atılan su da artar. Ayrıca yaz aylarında yapılan sporlarda kış aylarına oranla daha fazla su atımı vardır. Bu gibi durumlarda sporcuların kaybettikleri su miktarını dengeleyecek şekilde sıvı tüketmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde sporcularda öncelikle performans düşüklüğü görülmektedir. Ayrıca ilerleyen seviyelerde bilinç kaybı ve hatta ölümlerle sonuçlanabilen durumlar da vardır.

 

Dehidrasyon, yalnızca zorlu yarış esnalarında değil aynı zamanda yapılan antrenmanlarda da görülebilen bir durumdur. Bu sebeple sporcular hakkında gerekli kontrollerin devamlı yapılması gerekmektedir. Ayrıca spor yapan herkesin mümkün olduğunca spor öncesi, spor esnası ve spor sonrasında da sıvı tüketimine daha fazla özen göstermesi önemlidir.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın