08Aralık

Günlük Beslenmenizde Kilo Almamak İçin Dikkat Edebileceğiniz 5 Nokta

saglikli-beslenmeGünlük koşuşturma içerisinde belki farkında olarak, belki olmayarak çok yağlı, yüksek kalorili, sağlıksız besinler tüketiyoruz. Bu tür beslenme eğilimleri devam ettikçe ve sağlıklı beslenmeden uzaklaştıkça fazla kilolar da kendini göstermeye başlıyor. Biz de sizlere bu beslenme alışkanlıklarımız içerisinde belki de en kolay değiştirebileceğimiz, daha doğrusu biraz daha farkında olarak özen göstermemiz gereken 5 temel noktadan bahsedeceğiz.

 

  • Süt ve yoğurt alırken az yağlı ürünleri tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde peynirlerde de yüksek yağı nedeniyle kaşar peyniri ve benzeri peynirler yerine az yağlı beyaz peynirleri tercih edebilirsiniz.
  • Başta çok yüksek yağ oranına sahip mayonez ve benzeri soslardan uzak durmanızda fayda var. Bunlar yerine evde kendinize çok daha sağlıklı soslar hazırlayabilirsiniz.
  • Kızartılmış, yüksek yağda pişirilmiş yiyecekler yerine bunların haşlanmış ya da ızgarada pişirilmiş olanlarını tüketmeye özen gösterebilirsiniz.
  • Ekmek alırken kepekli, tahıllı olanlarını tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde makarna yapacaksanız da kepekli makarna yapabilirsiniz örneğin. Makarnayı yağsız şekilde pişirdiğiniz takdirde ana yemeklerinize güzel bir şekilde eşlik edebilir.
  • Yemeklerinizi az az, çok öğünde yiyin. 3 ana öğüne ek olarak günlük temponuz içerisinde 2-3 ara öğün daha koyabilirsiniz. Kilo almamak için öğün atlamak, aç kalmak, “son zamanlarda çok kilo aldım kahvaltı etmeyeyim, öğlen bir şey yemeyeyim” gibi davranışlar hiç doğru değildir. Öğünlerde yediğiniz besinlerin dengeli ve sağlıklı olmalarına dikkat etmelisiniz ve bir öğünü tamamen atlamak yerine öğünlerinizdeki porsiyonlarınızı küçültebilirsiniz.

 

Bu bahsettiklerimiz beslenme davranışlarımız içerisinde en genel, en temel olanlardan bazı seçmelerdir. Birçoğumuz peynir, patates, ekmek gibi besinleri zaten tüketiyor. Önerimiz, tükettiğimiz yiyeceklere dikkat ederek olduğundan daha az kaloriyi, daha az yağı vücudumuza almak. Bu tür önerileri başka besin türlerinde de uygulayabilirsiniz. Ancak her şeye rağmen yine de yediğiniz yemeği zevksiz hale getirmeyin.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın