30Kasım

13 Yaş Altı Çocukların Facebook Kullanmaması İçin 4 Neden

bilgisayar-cocuklarBelki biliyor, belki de hiç böyle bir sınıra denk gelmediğiniz için bilmiyor olabilirsiniz ancak Facebook, üye olurken minimum 13 yaş sınırı aramakta. Yani 13 yaş altı çocukların kaydolmasını engellemeye çalışıyor. Ancak tabii etrafınıza baktığınızda bu yaşın altında kalan birçok çocuğun birer Facebook kullanıcısı olduğunu görebilirsiniz ki alt sınıra baktığımızda bazı çocukların çok küçüklükten böyle bir sosyal ağda zaman geçirmeye başladığını görebilirsiniz. Peki ama neden çocuklara böyle bir yasak kondu? Neden 13 yaş altı çocuklar bir Facebook kullanıcısı olmamalı? Ya da ebebeynler neden çocuklarını kontrol edip böyle bir şeye engel olmalılar? İşte bu soruları tartışmak istiyoruz.

 

Çok küçük çocuklar artık ellerinde telefon, tablet ile büyüyorlar. Ancak onları bu tür cihazlardan uzak tutması gereken ebebeynler olsa da aslında bu elektronik oyuncaklara sevkeden onlar oluyor. Büyük bir öğrenme yeteneği olan çocuklar elektronik cihazlarımızın nasıl kullanıldığını, oyunların nasıl oynanabildiğini hızlıca öğrenebiliyor. Hatta birçok büyük Facebook gibi sosyal ağların özelliklerini keşfederken zorluk çekse de öğrenme merak ve yeteneklerini sosyal ağlarda da kullanıp belki bir oyun gibi gören çocuklar bu ağlara hemen adapte olabiliyorlar. Ama her şeyin yanında biz büyüklerin Facebook’u gereklilik olarak görmesi çocuklara da sıçrıyor ve onlar da bir Facebook hesabı sahibi olabilmek için uğraşıyorlar.

 

Kimi çocuklar ailesini zorlayarak, kimi çocuklar ise kendi çabalarıyla bir Facebook hesabı açabiliyor. Her ne kadar Facebook 13 yaş sınırı koymuş olsa da malum bu yasağı delmek oldukça kolay. Peki ama neden bu yaş sınırı delinmemeli? Neden 13 yaş altı çocuklar Facebook’u kullanmamalı? Neden aileler bu konuda dikkatli davranmalı?

 

Birazdan maddelerimizi sıralayacağız ancak ondan önce birkaç not eklemekte fayda görüyoruz. Şimdiye kadar yaptığımız giriş ve birazdan anlatacaklarımız büyük tehlike çanlarının çaldığını göstermiyor. Yalnızca olası bazı risklerden bahsedecek ve Facebook’un 13 yaş sınırını değerlendireceğiz.

 

1- Bir Kuralı Çiğnemek Kötü Bir Şeydir

 

Her şeyden önce bir kuralı çiğnemek hataların başında geliyor. Hele de ebebeynler, büyükler bu hatalara göz yumuyor, destekliyorlarsa çocuklar bu durumdan hoşlarına gitmeyen kuralları çiğneyebilecekleri mesajını alırlar. O yüzden kural kuraldır ve her ne kadar istiyor da olsalar çocuklar bu kurala uymalılar.

 

2- Güvenlik Riskleri Fazla

 

İnternette sizleri dolandırmak isteyen çok fazla kişi sırada bekliyor. Bu yüzden zaten sürekli güvenlik uyarıları yapılıyor ve internette verdiğiniz bilgilere, paylaştıklarınıza dikkat edin diyoruz. Büyük insanlar bile bilgi paylaşımı konusunda kritik hatalar yapabilirken çocukların farkında olmadan ne tür kişisel bilgileri paylaşabileceklerini bilemeyiz.

 

Paylaşılan bilgiler dışında internet kullanıcılarına kurulan birçok tuzak da var. Kopya siteler, spam maille şifre çalma çabaları da küçük çocukları tehtit edebiliyor. Peki sizce bir çocuk bu konularda ne kadar dikkatli olabilir?

 

3- Zamanı Facebook İle Öldürmek

 

Büyüklerin de en büyük sorunu belki de verimli geçirilebilecek boş zamanları Facebook ile öldürmek. Facebook bir eğlence aracı olarak görülebilir tabii, Facebook kullanımına karşı değiliz ve faydalı kullanılabileceğine de inanıyoruz ancak günlük kullanımda aşırıya kaçılması zaman öldürmekten başka bir şey değil aslında. İşte çocuklarımızın da tam büyüme, gelişme ve öğrenme zamanlarında hipnoz olmuş gibi bir internet sitesi karşısında zaman öldürmeleri ne kadar kabul edilebilir sizce?

 

4- Zararlı İçerikle Karşılaşmak

 

Facebook’ta da birçok zararlı içerik mevcut ve bir çocuğun Facebook kullanımı sırasında bir zararlı içerikle karşı karşıya gelmesi çok olası bir durum. Hal böyle iken bir çocuğun nelere yakın durması, nelerden uzak durması gerektiğini belirleyebilmesi zor. Bunun yanında tabii doğrudan yönelimler dışında arkadaş olarak eklenen kişilerin de yaptığı paylaşımlar anında karşısına çıkabilecektir.

 

Doğrudan zararlı bir içerik barındıran paylaşımların dışında belki halk arasında normal karşılanan fakat aşırı şiddet içeren paylaşımların yapıldığını da görebiliyoruz. Hal böyle olunca tüm bu içeriklerle çocukların karşı karşıya kalabilmesi ne derecede kabul edilebilir?

 

Sonuç

 

Eğer bir ebebeynseniz çocuklarınızın bu yaş kuralına neden uymaları gerektiğini anlatmalı ama bunu yaparken de onlar için neden daha erken olduğunu öncelikle siz bilmelisiniz. Eğer bu tip bir sosyal ağa şimdiden bağımlı olan bir çocuğunuz varsa belki de bir uzmandan tavsiyeler alabilirsiniz.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın