22Kasım

Gardırobumuzda Kış Hazırlığı Vakti Çoktan Geldi

gardiropKış çoktan geldi. Dolayısıyla artık gardırobumuzu da kışa tam olarak hazırlamalıyız. Hala yazlık eşyalar dolabımızda duruyorsa, henüz tüm kışlıklarımızı çıkartmadıysak harekete geçelim ve bütün kış kullanacağımız gardırobumuzda çalışmaya beraber başlayalım.

 

Öncelikle tüm kışlık kıyafetlerimizi sakladığımız yerlerinden çıkartarak başlıyoruz. Kıyafetlerimiz gözden uzakta bir yerde iken güvelenmesini önlemek için eğer naftalin benzeri bir ürün kullandıysak bu koku kıyafetlere sinmiş olabilir. Ya da havasız dolaplarda sizi rahatsız eden bir koku da kıyafetlerinize yerleşmiş olabilir. O halde kışlıklarımızı baştan aşağı güzelce bir yıkayalım ve hem tertemiz hem de mis kokulu eşyalarımızı kışa hazırlamaya başlayalım.

 

Bir yandan yazlık kıyafetlerimizi de güzelce katlayıp yaza kadar kaldırmak ve kışlıklarımıza yer açmak lazım. Yazlıklarınız arasında kirli olanlar varsa onları da yıkayın. Daha sonra tüm yazlıklarınızı güzelce katlayıp kaldırmaya başlayabilirsiniz. Ama kaldırırken yazlık kıyafetlerimizin de güvelenmemesi için önlem almamız tabii ki şart. Geleneksel olarak naftalin kullanılıyor olsa da sağlık açısından naftalinin zararlı olduğunu da biliyoruz. Bu sebeple alternatif olarak sizlere bir parça sedir ağacı önerebiliriz. Parça sözü garip gelebilir ama dışarıda genellikle halka şeklinde ya da tahta tozu şeklinde ürünler görebiliyoruz. Bunların kokusu da güve kovucu etki gösterebiliyor. Ya da dilerseniz lavanta ve/veya defne kesecikleri de kullanarak benzer bir etki sağlayabilirsiniz.

 

Hazır gardırobunuz boşken ve henüz kışlıklarınızı yerleştirmemişken gardırobunuzu güzelce bir toplayabilir ve bir düzen sağlayabilirsiniz. Gereksiz, kullanmadığınız bir şeyler varsa çıkartın ve kaldırın. Dolabınızın içini güzelce bir silin ve kışlıklarınızı yerleştirmeye başlayın. Kıyafetlerinizi yerleştirirken kendi düzeninizi oluşturabilirsiniz. Örneğin montlar, kabanlar bir tarafa; kazaklar bir tarafa, elbiseler diğer bir tarafa.

 

Tüm kışlıklarınız elinizin altındayken belki de ihtiyaçlarınızı belirlemek de iyi bir fikir olabilir. Geçen kıştan kalan kıyafetlerinizin tümünü bir gözden geçirip neleriniz var, ne tür kıyafetler almak istiyorsunuz, düşünürseniz belki de erkenden bir kış alışverişine çıkabilirsiniz.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın