20Kasım

Ayakkabı ve Çanta Modelleri Vücut Sağlığını Etkiliyor

yuksek-topukÖzellikle bayanlar, belki de onlarca çift ayakkabınız, birçok da çantanız var dolabınızda. Yenilerini de almayı düşünüyor olabilirsiniz. Peki şu ana kadar ayakkabı ya da çanta alırken vücut sağlığınıza da uygunluklarını hiç düşündünüz mü? Belki her gün kullandığımız ayakkabı ve çantalar için birçok farklı yönden değerlendirme yapabiliriz fakat daha basit ve daha temel birkaç kuralı sizlere öncelikle hatırlatalım istedik. İşte ayakkabı ve çanta modellerinin vücut sağlığı üzerindeki etkileri konusunda bazı ipuçları.

 

Ayakkabılar

Günlük temponuzu gözünüzün önünden geçirin. Çalışma dünyasının içerisinde yer alan birçok kişi sabah evden bir ayakkabı ile çıkıyor ve akşamın geç vakitlerine kadar aynı ayakkabı üzerinde, belki de zamanının büyük bir bölümünde ayakta geçiriyor. Hal böyle olunca hem ayak hem de vücut sağlığımız üzerinde giydiğimiz ayakkabının büyük önemi oluyor.

 

Ayakkabılarda en önemli konuların başında topuk yüksekliği geliyor. Belki bir çoğumuz yüksek topuklu ayakkabıların zararlı olduğunu zaten biliyoruz. Ancak maalesef estetik görünümleri sebebi ile tercih edilse de yüksek topuklu ayakkabılar çeşitli ağrılara ve eklem problemlerine sebep olabiliyor. Aynı zamanda babetler gibi çok düz ayakkabılar da aslında zararlı. Uzmanlar babet gibi sıfır topuk ayakkabıların da vücuda aslında uygun olmadığını belirtirken az miktarda bir topuğa sahip olan ayakkabıların daha sağlıklı olduğunun altını çiziyorlar. Giyilen ayakkabılardaki topuğun yaklaşık 3,5-6,5 cm aralığında olması gerektiği belirtiliyor.

 

Çantalar

Çantalardaki en önemli konulardan bir tanesi ile tabii ki çantaların büyüklükleri ile asılma şekilleri diyebiliriz. Birçok hanım yanında bulundurmak istediği eşyaları çantasına koymaya başladığında ortaya ağır çantalar çıkabiliyor. Bu eşyaları güzelce sığdırabilmek için kocaman çantalar seçiliyor ve artık ağırlığına bakılmadan alınıp dışarıya çıkılıyor. Ancak bu tür ağır çantalar da vücut ve özellikle de omuz sağlığı için zararlı.

 

Kol çantalarında tek omza binen büyük ağırlık geçirilen uzun sürelerin ardından ağrılara sebep olabiliyor. Ayrıca bir tarafa verilen ağırlık vücudunuzun duruşunu da bozabiliyor. Bu sebeple yanınıza mümkün olduğunca az eşya almaya özen göstermelisiniz. Kol çantalarınız mümkünse küçük boy olmalı ve bazı eşyalardan artık vaz geçerek sadece gerçekten gerekli eşyalarınızı yanınıza almalısınız.

 

Ama tüm eşyalar gerekli, vaz geçebileceğimiz eşya pek yok diyorsanız da belki de artık tercihinizi sırt çantalarından yana kullanma vaktiniz gelmiştir. Gidip geldiğiniz yerler için gerekli eşyalarınızı sırt çantanızda taşımanız sağlığınız açısından daha doğru olacaktır.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. güzel bilgilendirici yazı teşekkür ederim

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın