08Kasım

Ozon Tabakasından İyi Haberler Mi Var?

ozon-tabakasiOzonosfer ya da yaygın bilinen adıyla “Ozon Tabakası”, Dünyamız için hayati derecede öneme sahip bir gaz katmanıdır. Adını aldığı Ozon gazından oluşan bu tabaka, Güneş’ten Dünyamıza gelen zararlı ışınları tutar, bu ışınların bizlere ulaşmasını engelleyici rol oynarlar. İşte sözünü ettiğimiz bu Ozon tabakasının delinmesi ile ilgili haberleri belki siz de eskiden duymuşsunuzdur. Ancak ilerleyen zaman içerisinde ozon tabakasından iyi haberler gelmeye başladı gibi.

 

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi büyük bir öneme sahip olan ozon tabakasının 70’li yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda zarar görmeye başladığı tespit edildi. Dünyamızı saran ozon tabakasının bazı bölümlerindeki ozon gazında azalma, beraberinde gaz katmanında incelme gözlemlendi ve bu halk arasında “delinme” olarak adlandırılmaya başlandı. Ozon tabakasına verilen zararın en büyük nedenlerinden bir tanesinin “kloroflorokarbonlar” adı verilen maddelerin olduğu tespit edildi. Bu madde başta parfüm ve deodorantlar olmak üzere klimalarda ve buzdolaplarında da kullanılıyordu. Ayrıca halon ve metil bromid adı verilen maddelerin de ozon tabakasına zarar verdiği belirtildi. Uzun yıllar yapılan araştırmalar sonucunda bu maddelerin kullanımına çeşitli sınırlandırmalar getirilerek ozon tabakasına verilen zararın önüne geçilmeye çalışıldı.

 

Geçen uzun bir zamanın ardından, araştırmacılardan iyi haberler geliyor gibi. Araştırmacılar verilen zararın azalması ile birlikte ozon tabakasındaki ozon gazının artmaya başladığını belirtiyor ancak dünyayı saran bu büyük tabakada gerçekten elle tutulur bir gelişme olduğunu net bir şekilde belirtebilmek için biraz daha zaman gerekiyor. Yine de gelişmelerin olumlu yönde seyrettiğini belirtelim.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın